Gimnastyka korekcyjna dla dzieci dlaczego jest ważna?

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci dlaczego jest ważna?

XXI wiek wraz z rozwojem technologii przyniósł również epidemię do otyłości wśród dzieci. Szacuje się, że w Polsce nadwaga występuje u co piątego dziecka. Pulchne dziecko, zasiedziałe przed cyfrowymi multimediami i słowa rodzica „wyrośnie z tego”, to już standard. Szkodzi również siedzący tryb zakorzeniony w szkole. Brak ruchu w tak młodym wieku przekłada się na późniejsze problemy zdrowotne, które mogą uaktywnić się nawet w wieku trzydziestu lat. Dodatkowe kilogramy to również brak dobrze rozwiniętej koordynacji ruchowej oraz równowagi.

Rodzic może walczyć z tym problemem, zapisując dziecko na popularne w szkołach zajęcia korekcyjne. Jest to odmienna forma wychowania fizycznego, jest jednak przyjemniejsza, krótsza i mniej obciążająca organizm dziecka. 

Na gimnastyce korekcyjnej maluch wykonuje aktywności ruchowe zlecone przez prowadzącego, które aktywizują duże ilości partii mięśni. Zajęcia często przybierają formę zabawy, wykorzystując przy tym różny sprzęt do ćwiczeń, taki jak drabinki gimnastyczne. Zajęcia korekcyjne to również forma zabawy połączonej z dodatkowymi elementami – tańcem wraz z choreografią, gimnastyką artystyczną, grami sportowymi, itp. 

Lista korzyści uczestnictwa w takich zajęciach jest duża i wszystkie w sposób pozytywny wpływają na poprawę zdrowia oraz psychiki dziecka. Rozładowanie energii poprzez ćwiczenia fizyczne minimalizuje poziom agresji nagromadzony w dziecku, przez co jest ono spokojniejsze. 

Sport to również rozwój psychiki

Aktywność fizyczna hartuje dziecko – staje się ono żywe, odważniejsze, a także- dzięki grze zespołowej- uczy się współdziałać z drugą osobą. Jest bardziej otwarte na towarzystwo, potrafi nawiązywać konwersacje i nie wstydzi się za każdym razem, spotykając nieznaną osobę. Sport oraz zmęczenie organizmu przekłada się również na tak ważny w młodym wieku sen. Zmęczone dziecko kładzie się wcześniej oraz dłużej i spokojniej śpi, regenerując przy tym siły. Gimnastyka wykonywana na zewnątrz to dobrze dotleniony organizm, wpływa to w głównej mierze na koncentrację oraz świadomość dziecka. 

Wiele badań wskazuje na to, że dziecko, które od najmłodszych lat wykonuje różne aktywności fizyczne, w przyszłości lepiej radzi sobie w życiu. Określa sobie cele i dąży do nich, odnosząc sukcesy. 

Ćwiczenia to podstawa

Dzieci w okresie przedszkolnym powinny zaczynać swój dzień od przeciągnięć oraz drobnych aktywności ruchowych. Przybierają one najczęściej formę naturalną- wiek dziecka, poprzez jego ciekawość świata, zmusza go do ruchu. Jednak z wiekiem spada aktywność dziecka, dlatego dobrze już wieku przedszkolnym wprowadzić w dziecięcy grafik krótkie, wspólne ćwiczenia. Ruch to sprawniejsze ciało, większy zakres ruchu, mocniejsze mięśnie. Dziecko, które ćwiczy kilka minut dziennie, jest też mniej narażone na urazy oraz kontuzje. 

Akrobatyka nie tylko dla dziewczynek

Panuje stereotyp, że gimnastyka akrobatyczna ukierunkowana jest na dziewczynki. Dyscypliną tą jednak zainteresowani są również w dużej mierze chłopcy. Aktywności akrobatyczne można wykonywać już w wieku trzech lat. Akrobatyka gimnastyczna to nie tylko taniec ze wstążką lub fikołki, współcześnie wprowadzono rozmaite panele tematyczne, takie jak parkour czy break dance, które są także doskonałą formą gimnastyki korekcyjnej i dużą dawką aktywności fizycznej.

Coraz częściej zajęcia korekcyjne prowadzą akrobaci, którzy rozwijają zwinność oraz elastyczność ciała u dzieci. Zajęcia te, prowadzone przeważnie w połączeniu z podkładem muzycznym, rozwijają również słuch dziecka. 

Zajęcia korekcyjne w domu

Do ćwiczeń dzieci można zachęcić również w domu. Można do tego wykorzystać materac, łóżko a przede wszystkim profesjonalny sprzęt, taki jak wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna BenchK, który jest niezwykle wielofunkcyjny i bezpieczny, a co najważniejsze – może z niego korzystać cała rodzina. Kilka minut ćwiczeń na niej sprawi, że dziecko nie będzie zmagać się z problemami utrzymania właściwej postawy ciała, a także nie rozwiną się u niego wady kręgosłupa. Wisząc na drabince rozciągnie się po całym dniu spędzonym na krześle za biurkiem. Zdrowe dziecko, to w końcu szczęśliwe dziecko i zadowolony rodzic.