Gdzie wykorzystać bon turystyczny? - kilka propozycji

Gdzie wykorzystać bon turystyczny? – kilka propozycji

Bon turystyczny to pewna forma wsparcia Polaków, obowiązująca od 1 sierpnia 2020 roku. Stanowi on rekompensatę dla podmiotów turystycznych za straty, jakie ponieśli przez pandemię COVID-19 i wprowadzane przez nią ograniczenia. Osoby, które aktywowały elektroniczny voucher, mogą wykorzystać go do końca marca 2022 roku. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili podpowiadamy, iż idealnym momentem będzie nadchodząca zima, a wraz z nią ferie, które zbliżają się wielkimi krokami. 

Na co można przeznaczyć bon 500 plus?

Bon turystyczny otrzymujemy w postaci kodu, przypominającego rachunek bankowy. 16-cyfrowy numer przypisywany jest do każdego dziecka w sposób indywidualny, za pomocą wiadomości SMS lub e-mailem, przy czym nie odbywa się to w sposób automatyczny, lecz trzeba złożyć dyspozycję chęci otrzymania bonu. Wiadomość wraz z numerem powinna być okazywana podczas rezerwacji lub najpóźniej przed rozpoczęciem korzystania z danego obiektu. 

Z vouchera można korzystać od połowy ubiegłorocznych wakacji, przy czym był to okres na tyle krótki, że niewiele osób go wykorzystało. Z kolei w okresie jesiennym wprowadzono kolejne restrykcje oraz obostrzenia, które dotyczyły głównie obiektów noclegowych. Działania te sprawiły, że wiele milionów Polaków pozostało z aktywnymi bonami oraz krótkim czasem na ich realizację. 

Pozostało mało czasu na wykorzystanie dodatkowych środków pieniężnych, niejako podarowanych nam przez rząd. Mimo sporej wartości wszystkich bonów, której łączna pula wyniosła ponad 1,2 mld złotych, do dnia dzisiejszego wykorzystano tylko jedną trzecią całej puli.

Bon turystyczny nie jest wymienialny oraz sprzedawalny, nie można go wymienić również na gotówkę ani inne środki płatnicze. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii myśli nad wydłużeniem terminu ważności vouchera. 

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Dodatkowe środki pieniężne można wydać między innymi na noclegi w pensjonatach, hotelach, motelach a także gospodarstwach agroturystycznych. 500 plus pokryje koszt wydarzeń turystyczno-kulturalnych skierowanych do dzieci, a także wszelkiego rodzaju kolonie oraz obozy, takie jak harcerskie, sportowe, rekreacyjne. 

Pełna lista podmiotów organizujących wypoczynek oraz inne atrakcje w ramach bonu 500 plus jest dość obszerna i dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Spis podzielony został na województwa, co ułatwia wyszukiwanie konkretnej atrakcji w danym regonie. Na liście znajdują się między innymi parki rozrywki, aquaparki, parki tematyczne, baseny, obiekty noclegowe, itp. 

Bon można zrealizować tylko i wyłącznie na terenie Polski, nie można nim pokryć kosztów przejazdów pomiędzy poszczególnymi państwami. 

Co dokładnie pokryje bon turystyczny?

Bon turystyczny to dodatkowa gratyfikacja, którą otrzymujemy ze środków Skarbu Państwa. Z jednej strony kwota 500 zł nie jest mała, z drugiej zaś nie pokryje ona całkowitego kosztu wymarzonych wakacji czy ferii. Co możemy zrobić w takim przypadku?

Kolonie i obozy to forma aktywnego wypoczynku, skierowana do dzieci i młodzieży. Tego typu wyjazdy dofinansowywane są często przez zakłady pracy oraz instytucje, takie jak chociażby MOPS czy GOPS. Koszt takiego wyjazdu waha się między 1,2 – 1,5 tys. zł za 8 dni. W kwocie tej znajdują się wycieczki krajoznawcze, tematyczne, animacje, zajęcia oraz wyżywienie. Półkolonie, których organizatorzy wybierają niskobudżetowe noclegi oraz atrakcje, to z kolei koszt od 450 do 700 zł za 8 dni pobytu. Atrakcje na jakie mogą liczyć podopieczni to zajęcia sportowe, taneczne, rekreacyjne, itp. 

Wybierając się indywidualnie nad morze lub w góry, polski turysta wraz z dzieckiem za 8 dni pobytu zapłaci ok. 1 tys. zł. W tym przypadku można liczyć na domek czteroosobowy z aneksem kuchennym oraz miejscem sypialnym, wyżywienie zaś pozostaje we własnym zakresie. 

Parki rozrywki oraz aquaparki, takie jak chociażby Energylandia, Jura Park Bałtów, a także Suntago Wodny Świat, akceptują płatność bonem  turystycznym. Cena biletów powiązana jest z zakresem atrakcji i oscyluje od 120 zł aż do 600 zł za osobę, natomiast są to miejsca, w których można ciekawie spędzić cały dzień.

Jak widzimy, możliwości wykorzystania bonu turystycznego nie brakuje. Warto pamiętać o zbliżającym upływie terminu jego ważności, zwłaszcza że wiele miejsc ma zarezerwowane terminy z dużym wyprzedzeniem. Nie czekajmy więc na ostatnią chwilę- to ostatni dzwonek na skorzystanie z bonu turystycznego.