Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

W tym temacie rodzice dzielą się na dwie grupy – jedna z nich uważa, że dziecko powinno chodzić wyłącznie na bosaka, druga zaś, że należy zakładać dziecku specjalne, usztywniające kostkę buciki, które pozytywnie wpłyną na rozwijająca się dość intensywnie małą stópkę. W dzisiejszym artykule przedstawimy zalety oraz zasadność tego, że dzieci- zarówno te malutkie, jak i nieco starsze- powinny chodzić boso.

Chodzenie boso i rozwój stopy dziecka

Nie będą to jedynie puste słowa, bowiem chodzenie na bosaka zaleca obecnie większość specjalistów, a dobroczynny wpływ takiej formy poruszania się, potwierdzają liczne badania. Od pierwszych chwil dziecka jego stopa rozwija i kształtuje się bardzo intensywnie- nie jest to bowiem miniaturowa wersja dorosłej stopy, gdyż nie posiada kości a chrząstki, które dopiero z czasem kostnieją i pozwalają na pełną sprawność fizyczną. 

Dziecko przygotowuje się do tego na różne sposoby- początkowo poprzez wymachiwanie nóżkami, kopanie, uderzanie, po coraz bardziej zdecydowane i mocniejsze ruchy, takie jak odpychanie od podłoża, przesuwanie się, obracanie, podnoszenia, siadanie, powstawanie i w końcu chodzenie- zwykle odbywa się to w okolicach 1. roku życia dziecka. Chodząc na bosaka dziecko może bez problemu przenosić ciężar swojego ciała zarówno na boki, jak i w przód i tył, ćwicząc swoją równowagę. Wcale niemały udział mają tutaj paluszki u stóp, które znacznie pomagają całej stopie w tym procesie. Ponadto dziecko chodząc boso może czuć podłoże, dzięki czemu czuje się pewniej, jego kroki są swobodniejsze i odważniejsze.

Pomiędzy trzecim a czwartym rokiem życia, na stopie dziecka, po jej wewnętrznej stronie, pojawia się coraz wyraźniejsza wklęsłość i mała jeszcze stopa zaczyna coraz bardziej przypominać dorosłą kończynę. By wszystko przebiegało w sposób prawidłowy i zgodny z naturą, nie powinniśmy ograniczać swobody dziecka zarówno ubraniami, bielizną, jak i obuwiem.

Zalety chodzenia boso

Jest ich bardzo dużo, my zaś wymienimy te najistotniejsze. Przede wszystkim jest to fakt, że chodząc boso poruszamy się w sposób jak najbardziej naturalny- nic nas nie ogranicza i nie zmienia sposobu naszego chodzenia. Stawiamy krótsze kroki, chodzimy łagodniej, robimy to delikatniej, kładąc mniejszy nacisk na podłoże. Lepiej pracują mięśnie i stawy- kolana sprawniej amortyzują każdy krok, palce stóp mają większy udział w poruszaniu się, wspomagając pracę całej stopy. Korzystają na tym nie tylko stawy i kręgosłup, ale także kości a nawet głowa. Znacznie inaczej wygląda chodzenie w butach, które wymuszają stawianie na ziemi jako pierwszej pięty, co negatywnie wpływa zarówno na stawy, jak i kręgosłup.

Chodzenie boso zarówno ćwiczy stopy dziecka, jak i umożliwia ich prawidłową pracę. Dzięki temu prawidłowo kształtuje się sklepienie stóp, a więc nie mamy do czynienia z płaskostopiem. Ponadto stopa może stabilnie przywrzeć do powierzchni po której stąpa, przez co dzieci chodzące boso mają lepszą równowagę.

Chodzenie na bosaka naturalnie wzmacnia także odporność dziecka. Dzieje się to dzięki zmianie temperatur powierzchni, po której porusza się dziecko- dzięki temu hartuje ono swój organizm, gdyż naczynia krwionośne przystosowują się do tych zmian i  przyszłości, nawet gdy dziecku przemarzną nogi, w zdecydowanie mniejszym stopniu będzie ono narażone na przeziębienie.

W stopach znajduje się ponad 70 tysięcy zakończeń nerwowych- dziecko chodząc po różnych powierzchniach nie tylko ma okazję poznawania rozmaitych struktur, ale także doświadcza przyjemnego i naturalnego masażu pobudzającego komórki nerwowe, a jednocześnie wpływającego korzystnie na pracę całego organizmu.

Bose stopy a profilaktyka wad postawy

Wspomnieliśmy już powyżej, że chodzenie boso wzmacnia mięśnie, ścięgna oraz wiązadła, dzięki czemu- gdy nie zakładamy dziecku butów- możemy uchronić je przed płaskostopiem. Brak obuwia wpływa również pozytywnie na prawidłową postawę ciała i zdrowy kręgosłup, obuwie sprzyja bowiem powstawaniu rozmaitych odchyleń w budowie ludzkiej stopy, a tym samym pojawienia się wad postawy i problemów z kręgosłupem. Jeśli wystąpią one u Twojego dziecka, jak najszybciej zmień u niego nawyk zakładania obuwia na chodzenie boso. Ponadto możesz pomóc swojemu dziecku poprzez regularne ćwiczenia korekcyjne z użyciem drabinki gimnastycznej.

Chodzenie boso ma nie tylko pozytywny wpływ na rozwój oraz prawidłową postawę ciała dziecka, ale może być również bardzo przyjemne. Jeśli dotychczas nasza pociecha chodziła wyłącznie w butach, warto jak najszybciej zmienić ten nawyk- oczywiście należy zrobić to stopniowo.