Ćwiczenia poranne dla dzieci - dlaczego warto?

Ćwiczenia poranne dla dzieci – dlaczego warto?

Wydawałoby się, że dziecko, które uczęszcza na lekcje WF-u, korzysta ze sportowych zajęć dodatkowych, chętnie jeździ na rowerze lub na rolkach lub często bawi się na placu zabaw ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i my, jako rodzice, nie musimy robić już nic więcej w tym kierunku. Otóż jest to błędne myślenie, gdyż jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, która w dużej mierze wpływa na rozwój, kondycję i samopoczucie naszego dziecka- to poranna gimnastyka. W poniższym artykule przekonasz się, dlaczego warto zachęcić do niej dziecko i przypilnować, by stało się obowiązkowym punktem rozpoczynającym dzień.

Dlaczego dziecko powinno ćwiczyć rano?

Choć poranki zwykle kojarzą nam się z pewnym rozleniwieniem, zaspaniem oraz niechęcią do jakiejkolwiek aktywności, jest to doskonała- a wręcz najlepsza- pora dnia na regularne ćwiczenia. Zalecana jest szczególnie dzieciom, dzięki czemu będą one mogły z pozytywną energią rozpocząć dzień i będą gotowe na masę wyzwań, które z pewnością na nie czekają.

Poranna gimnastyka jak nic inne pobudza organizm do działania. Dzięki nim dziecko będzie miało więcej energii w ciągu dnia, pozytywne nastawienie, poprawi się jego kondycja, koncentracja, zaś dzięki odpowiedniemu dotlenieniu, będzie mogło efektywniej pracować w szkole. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, a więc związki chemiczne, które inaczej zwane są hormonami szczęścia- to dlatego, że wprawiają nas w dobry nastrój i dodają pozytywnej energii.

Gimnastyka pozwala także przyśpieszyć metabolizm, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko nadwagi- tym bardziej, że dzieci coraz więcej czasu spędzają w szkole, przed komputerem, prowadząc siedzący tryb życia. Odpowiednie rozpoczęcia dnia jest więc kluczowe w jego rozwoju- zwłaszcza, że wiele badań potwierdza, iż ćwiczenia wykonywane rano mają większą skuteczność niż te wykonywane o innej porze dnia.

Poranne ćwiczenia dla dzieci – jak powinny wyglądać?

Poranna gimnastyka wcale nie musi zajmować wiele czasu. Wystarczy już kilka minut przed śniadaniem, by móc zauważyć rezultaty. Nie powinniśmy w żaden sposób zmuszać dziecka do ćwiczeń a raczej je zachęcać, wykonując je wraz z nim bądź stosując sprawdzone metody, jak na przykład ćwiczenia do muzyki lub użycie zabawek i innych akcesoriów. Regularnie wykonywane ćwiczenia szybko staną się przyjemnym nawykiem, bowiem dziecko również dostrzeże ich pozytywne efekty.

Takie ćwiczenia mogą wykonywać już nawet dwuletnie dzieci, gdyż potrafią już naśladować i wykonywać proste polecenia. Musimy oczywiście pamiętać o tym, by poszczególne aktywności były odpowiednio dopasowane do ich możliwości i umiejętności. 

Ćwiczenia powinniśmy rozpocząć od krótkiej rozgrzewki. Po nocy spędzonej w łóżku warto uwagę poświęcić przede wszystkim mięśniom barku oraz szyi, które mogą być nieco zesztywniałe. Z pewnością pomocne okażą się ruchy okrężne głowy oraz odchylanie jej na boki. Warto rozluźnić także kręgosłup, wykonując kilka powolnych ale głębokich skłonów, dotykając dłońmi stóp. 

Poranne ćwiczenia to przede wszystkim te rozciągające. Aby wspomóc i uatrakcyjnić taki krótki, dziecięcy trening, warto zamontować w pokoju dziecięcym lub mieszkaniu drabinkę gimnastyczną – to doskonałe narzędzie, pozwalające na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń, w tym tych porannych. Dziecko może na przykład wykonać zwis na drabince, stając tyłem i chwytając oburącz szczebel wysoko nad głową. Podczas zwisu można dodatkowo podciągać nogi jak najbliżej klatki piersiowej lub z ugiętymi nogami w kolanach, przenosić ich ciężar raz na jedną, raz na drugą stronę ciała. Doskonałym ćwiczeniem będzie również wspinanie się po drabince do góry i z powrotem – nie tylko podniesie ciśnienie i dotleni organizm, ale także pozwoli ćwiczyć koordynację ruchowo-wzrokową, dzięki czemu dziecko będzie mogło lepiej skupić się na szkolnych zajęciach, gdyż ćwiczenie to angażuje obie półkule mózgu.

Poranna gimnastyka powinna stanowić stały element dnia każdego dziecka. Warto, by rodzice również się w nie zaangażowali- dzięki temu nie tylko dadzą dobry przykład swoim dzieciom, ale także będą mieli okazję więcej czasu spędzić ze swoimi pociechami, rozpoczynając dzień miłym i przyjemnym akcentem.