6 trików obiadowych w kuchni Vege

Oto kilka rzeczy, które pomagają w kuchni wegetariańskiej/wegańskiej dzięki czemu nie muszę spędzać tam tyle czasu. Czasem są dni, kiedy chce poeksperymentować, ale wolę spędzić czas na dworze z dziećmi niż kolejne godziny w kuchni. Czas na kilka małych sztuczek, które ułatwiają mi życie! Są tak banalne, że można je stosować w każdej kuchni!

  1. Zupa starczy na 2 dni! Gotuj na więcej niż jeden dzień!
  2. Zamroź kotlety! Kiedy zostaje kotletów, zrobię ich więcej (podobnie z pierogami) wsadzam do zamrażarki! Kiedy mam miej czasu, albo zwyczajnie siły wystarczy rozmrozić i gotowe.
  3. Farsze, mieszanki przygotowuję dzień wcześniej a potem tylko smażę. Połowa pracy za mną.
  4. Korzystam z jednego składnika gotowego! Zaoszczędza czasu i pieniędzy. Najczęściej są to gulasze, pulpety, gołąbki.
  5. Raz w tygodniu staram się zrobić vege fastfood: czasem to buritto, czasami pizza, frytki, vege burger. Domowe i szybkie.
  6. Tofu na ratunek! To moje koło ratunkowe. Szybkie kotleciki, serek do sałatki, farsz do czegokolwiek! Super wypełnienie na szybko!
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.