Dobra położna środowiskowa w Poznaniu-opinia? Po co jest potrzebna położna ciężarnej?

Może Was zdziwi ten wpis, ale wiele kobiet i dziewczyn w ciąży zadaje mi to pytanie. A wcale nie jest one dziwne, bo kiedy miałam już pokaźny brzuch, pani rejestrująca kolejną wizytę u mojego ginekologa zapytała o nazwisko położnej. Zdębiałam i zapytałam o co w ogóle „come on”. Tyle się dowiedziałam, że już muszę iść i ja znaleźć. Niezła rada, nie? I tak odnalazłam spis pań położnych na ten tutaj teren i wybrałam się już moim brzuchem do ich siedziby:)

Tam, bardzo miła acz wielce rozbawiona moim widokiem starsza pani, uświadomiła mi po co jest mi potrzebna położna na NFZ. Tak moje kochane czytelniczki, na NFZ, czyli zupełnie za darmo! Jeżeli chcesz możesz znaleźć prywatną położną. Ale z opowieści innych mam słyszałam, ze pai grzeczna, miła owszem ale za tyle ile zapłaciłaś, za tyle się pojawiła i pa! Hmm, obie panie przychodziły do mnie naprawdę wiele razy. Nawet gdy potrzebowałam kilka razy, dzień w dzień.

I tak zadzwoniłam do pierwszej pani. Po przeprowadzce na inne osiedle, numer dostałam od koleżanki i tak trafiłam do innej pani. genialnej i miłej. Jeśli chcecie numer, wystarczy, że zostawicie maila, napiszecie na naszym profilu na FB wiadomość a odpisze. czasami trochę poczekacie, ale odpiszę zawsze!

Po co mi położna?

Nie wiem jak Wy, ale przy pierwszej i przy drugiej ciąży bałam się porodu jak cholera. Za pierwszym razem, bo nie wiedziałam jak to jest a za drugim bardziej, bo już wiedziałam JAK TO JEST!

Panie wszystko mi wyjaśniły, dostarczyły materiały, masę ulotek, pomocy „naukowych” i co zabawne nawet próbek kosmetyków dla mamy i dziecka. A oto kilka rzeczy, w których położna Ci pomoże:

PRZED PORODEM

 • zbada, wykona małe KTG (badanie ruchów i bicia serca płodu)
 • odpowie na wszystkie twoje pytania
 • wyjaśni kwestie jak się do porodu przygotować
 • ma najświeższe informacje o porodach, gdzie jak i co

PO PORODZIE ( zawiadom od razu po porodzie, że już urodziłaś, niech mąż, partner napisze do niej smsa i umówi się kiedy ma przyjść, najlepiej zaraz na drugi dzień po wyjściu ze szpitala)

 • zbada Ciebie i dziecko
 • zobaczy jak goisz się po porodzie
 • ściągnie Ci szwy, nie musisz jeździć na zabiegówkę do szpitala, można to zrobić w domu
 • opatrzy pępuszek dziecka i pokaże jak go pielegnować
 • pokarze jak prawidłowo karmić dziecko
 • obejrzy i sprawdzi ilość mleka, powie co możesz a czego nie powinnaś jeść
 • obejrzy ciemiączko, zważy maluszka, sprawdzi co i jak
 • jeśli potrzebujesz pomoże wykąpać pierwszy raz maleństwo
 • doradzi jak przygotować dziecko do pierwszego spaceru
 • w razie problemu z pokarmem (np. nawału) pomoże ustabilizować i pokaże jak sobie poradzić
 • pokaże czym i jak pielęgnować sutki
 • odpowie na wszystkie twoje pytania u Ciebie w domu

To naprawdę trudny czas. Hormony się zmieniają, czujesz ból, pojawia się maluszek, który potrzebuje Cię 24 godziny na dobę. Dlatego warto mieć przy sobie kogoś, kto Cię wesprze i fachowo doradzi. Dlatego nie musisz być super dzielna i pokazywać, że dasz sobie sama radę ze wszystkim. Skorzystaj z pomocy. Pamiętaj także, że masz prawo w każdej chwili zmienić panią położną, gdyby Ci nie odpowiadało coś.  To Twoje zdrowie i twoje dziecko! Na szczęście trafiliśmy na cudowne babki, ale wiele dziewczyn wspomina ten czas jako makabrę z wredną babą.  Szkoda, nie wiedziały, że mają prawo zmienić panią!

Nie bój się! One są po to, żeby Ci pomóc! W szpitalu są inne położne przy porodzie. Ta Pani przyjdzie do Ciebie po porodzie. Swojej nie musisz zabierać do szpitala- zresztą w wielu szpitalach jest za to opłata dodatkowa a tylko jedna osoba może być przy Tobie- lepiej, niech to będzie mąż!

Pozdrawiam!

P.S. Dopisuję to prawie dwa lata po samym wpisie ze względu na dużą ilość zapytań o kontakt do tej kochanej położnej, która się mną opiekowała. Zapytałam jej czy mogę tu umieścić kontakt do niej, więc oto dane: pani Katarzyna Zimna tel. 608429823. Jeśli zadzwoniłaś do niej po przeczytaniu artykułu:) pozdrów ją i uściskaj od naszej rodzinki:)

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

1 Trackback / Pingback

 1. Gdzie rodzić w Poznaniu? Opinia o szpitalu Raszei i porodzie na Mickiewicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.