Mamy nie wracają do pracy!

To fakt. Coraz mniej Mam decyduje się na powrót do jakiejkolwiek pracy zawodowej. Chociaż ja osobiście wróciłam, jestem wyjątkiem wśród moich znajomych mam koleżanek. I wcale nie są to przyczyny związane z brakiem ofert pracy. Bo skoro bezrobocie jest takie niskie, to i niby pracy więcej. Tylko kiedy matka ma do wyboru 500 plus i zasiłek to wybierze właśnie to, a nie nawet podwójną wartość tych pieniedzy. Bo nie ważne, że pracodawca zapłaci więcej. Za opiekę do dzieci też trzeba zapłacić, zwłaszcza, gdy dziecko jest jeszcze malutkie. Nie zawsze pomoże babcia.

A i tu pojawia się problem. Jeszcze cztery lata temu portale pełne były ogłoszeń od niań, które chętnie podejmą pracę. Teraz jest tego coraz mniej. Więcej kobiet zostaje w domu, nawet gdy ma starsze dzieci. Żłobki państwowe są przepełnione, trudno się do nich dostać. Prywatne czasami żądają tak kosmicznych cen, że oddanie tam dziecka jest zwyczajnie nieopłacalne. Kiedy trafimy na te z dofinansowaniem także trzeba uważać. Nie zawsze jest to dobra inwestycja. Bowiem w kolejnym roku może się okazać, że trzeba zapłacić o wiele więcej gdyż zabrakło dofinansowania.

I tak znika większość pensji a przecież trzeba jeszcze zapłacić za jedzenie, mieszkanie, ubranie itd. Nic dziwnego, ze coraz więcej mam decyduje się na pozostanie z dzieckiem w domu. I wcale nie uważam, ze jest to dobre wyjście. Nie jest także złe. Każdy musi zdecydować sam. Doskonale rozumiem powody, dla których „opłacalne” staje się pozostanie w domu. Nie wspomnę także o spędzaniu czasu z dzieckiem. Ale czy jest to wyjście idealne?

Nie ma chyba takiego. Idealne byłoby takie, kiedy mogłybyśmy pracować i jednocześnie być z własnym dzieckiem. Co prawda w niektórych krajach, żeby zachęcić kobiety do rodzenia dzieci, wymyślono coś pośredniego. Płaci się wyjątkowo wysokie „Wychowawcze”. Inne kraje płacą dodatkowo Mamom, żeby wróciły do pracy! Są wyjątkowo chronione, mają specjalne przywileje tylko, żeby zechciały pracować. Czy u nas też tak będzie?

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.