Dlaczego czasem musisz pozwolić dziecku się NUDZIĆ!

SONY DSC

Przebywanie z dzieckiem to nie tylko ciągłe się nim zajmowanie. Oczywiście, jest pod naszą opieką, musimy mieć „na niego oko” ale nie możemy zajmować się nim cały czas. Każde dziecko potrzebuje także czasu na to, żeby być same ze sobą, nawet, kiedy oznacza to, że będzie się nudziło.

Mama nie będzie go zabawiała, nosiła zabawek, czytała książeczki czy budowała z nim klocków- nagle w swojej przestrzeni zostanie sam. Nie samotny, bo rodzic, opiekun jest obok, ale sam jako decydujący o kształtowaniu tego, co znajduje się dookoła.

Wtedy dzieci uczą się zajmować same sobą- bawić się. Same układają zabawki, potrafią odkrywać zajęcia, na które my nigdy byśmy nie wpadli. np. wkładanie kluczy w szpary szafki przez godzinę czasu. A nawet dłużej. zabawy i zainteresowania, które nagle pochłaniają je całkowicie.

Dziecko uczy się świata, dotyka samo, wybiera samo. Uczy się samodzielności i dokonywania wyborów. Poza tym nikt nie popycha go w jakim kierunku ma się rozwijać. dziecko może przez ten czas samo o tym decydować. Absolutnie nie jestem zwolenniczką pozostawiania dziecka samemu sobie, chce jednak podkreślić, ze jest czas na wspólną zabawę, na pokazywanie świata, nazywanie go ale jest także czas na badanie i odkrywanie. Zwłaszcza nasila się to u dzieci kiedy zbliżają się do roku.

Dotyczy jednak także starszaków, przedszkolaków a nawet nastolatków. Oni także potrzebują czasu do odkrywania samych siebie, nawet jeżeli będą siedzieli przez godzinę w pokoju. Wypełnienie czasu bajką, tv czy grą to nie jest rozwiązanie na dłużej. Podsuńmy im inne rozwiązania lub usuńmy z drogi te, które są dla nich nieodpowiednie. Ale nie zmuszajmy.

Ktoś kiedyś powiedział „Tylko Głupie dzieci się nudzą! „Przysłowie może i beznadziejne, bo moim zdaniem nie ma dzieci głupich, ale coś w tym jest. Nuda wynika z braku pomysłów, ale żeby je mieć potrzeba czasu na ich wynajdywanie. Na początku może wydać się się to trudne (zwłaszcza dla dzieci) ale tak naprawdę szybko udaje się ten czas zorganizować. Rzecz jasna pod czujnym- niby oddalonym- okiem rodzica!

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.