Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Wakacje dobiegają końca i coraz większa liczba rodziców wyrusza na poszukiwania potrzebnych do szkoły elementów. Prawdziwe oblężenie supermarkety będą przeżywać za tydzień i za dwa. Zwłaszcza, że rok szkolny rozpoczyna się tym razem 4 września. Czyli zostaje dodatkowy weekend na kupowanie! Ile to wszystko kosztuje i czy nas na to stać?

Bez Podręczników

Odkąd Ministerstwo kilka lat temu wprowadziło darmowe podręczniki w szkołach, rodzice nie muszą już tyle wydawać. Oszczędza to także czasu i nerwów w bieganiu za podręcznikami: bo tu zabrakło ćwiczeń a tam zabrakło książki. To jak teraz wyglądają podręczniki i o ich zawartości napisze w następnym poście.

Co jest potrzebne dziecku potrzebne do szkoły?

Czyli konkretniej za co musimy zapłacić!

  1. Plecaki worek na buty. Tutaj ceny wahają się od 50 zł do 250. To zależy co nasza pociecha sobie wybierze. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Czy można plecak zamienić w wersję, której nie trzeba nosić na plecach a można ciągnąć na kółkach. Może plecak jest odrobinę większy, ale oszczędza kręgosłupy naszych pociech.
  2. Zeszyty. Teraz mamy ogromny wybór kolorów, formatów i wzorów. najczęściej będą potrzebne te w kratkę i linię. W zależności od poziomu klasy w linię szeroką lub trzylinię. Warto kupić czasami zestaw zeszytów, wychodzi taniej. Dziecko odciążyć możemy kupując cieńsze zeszyty w starszych klasach- mniej ważą. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że częściej trzeba będzie kupować zeszyty a czasami stare zeszyty znów będą potrzebne (ze względu na niektóre wcześniejsze tematy). Więc zdarza się, że uczniowie muszą nosić dwa zeszyty. Kiedy dla maluchów w pierwszych klasach zeszyty kosztują nawet do 30 zł to w starszych klasach, razem z dzienniczkiem i brudnopisem to cena nawet do 60 zł. Oczywiście, że cena może być wyższa, wszystko zależy od tego, jakie okładki i jakie firmy wybierzemy. Nie warto inwestować w zeszyty ze „ściągami”. Zajmują często potrzebne miejsce do pisania a i tak często nie pomagają w niczym!
  3. Piórnik oraz materiały plastyczne. ten pierwszy z wyposażeniem można dostać już za niecałe 50 zł. Ceny mogą się wahać aż do 200 zł. W zależności jaka jest to firma i co w środku ma się znajdować. Można kupić również pusty piórnik i samemu wnętrze zorganizować. To moim zdaniem lepsza wersja. O tym już jutro!
  4. śniadaniówka i Bidon. Można i nie trzeba. Jedni decydują się na torebki i butelki z wodą. Warto jednak zainwestować w ładną, lekką śniadaniówkę. Starczy na dłużej, nie tylko na rok.
  5. Worek na buty i W-F. W zależności od szkoły różne są zarządzenia. Najczęściej kolor jest dowolny. Cena waha się od5 zł do 25 zł. Ważne, żeby było miejsce, aby podpisać imieniem i nazwiskiem worek.
  6. Kapcie. Niektóre szkoły mają obowiązkowe buty zmienne- dlatego „kapcie” trzeba kupić co roku. Nawet co pół roku lub częściej w zależności jak szybko rośnie stopa twojego dziecka.
  7. Buty sportowe i strój na WF. Niektóre szkoły maja koszulki z logo szkoły, które co roku kupuje się w szkole. Ale najczęściej zasada jest prosta, wszystkich obowiązuje zestaw: białą koszulka, tenisówki, czarne spodenki. Taki zestaw w może kosztować od 50 do 300 zł. A cena zależy tylko wyłącznie od butów sportowych. Mogą być to tenisówki ale też Nike.
  8. Materiały plastyczne: bloki, wycinanki, ryzy papieru, farby, kredki, pastele, kleje, nożyczki, korektory, naklejki, plastelina itp. Wybór szeroki i po prostu przyprawiający o zawrót głowy. Tutaj można naprawdę zaszaleć. Kleje brokatowe i sypki, pisaki spiralne, kwadratowe plasteliny ojej, naprawdę. cena myślę że od60 do 200 zł. Można oczywiście dokupować w czasie roku szkolnego, ale niektóre produkty, zwłaszcza te bardziej wymyślne występują tylko w tym okresie zaraz na początku roku szkolnego.

Biorąc pod uwagę nie zawyżoną cenę wychodzi, ze wydamy w tym roku około 600 zł na wyprawkę szkolną. Taniej będzie, jeśli zostały z zeszłego roku: plecak, piórnik i śniadaniówka. Cena może zmniejszyć nawet do połowy! Dlatego warto kupować lepsze, czasem droższe produkty, które starczą na dwa do trzech lat.

Co jeszcze Waszym zdaniem powinno znaleźć się w szkolnej wyprawce?

 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.