Poprawianie ocen, oceny proponowane i oceny końcowe- rodzicu, pilnuj terminów!

Nadchodzi wolnym krokiem, czas wakacji. jeszcze chwila, jeszcze troszkę i już wszystkie oceny będą nieodwołalnie zapisane w dziennikach, zapisane w systemach i innych dokumentach. Był czas, kiedy dziecko przynosiło do domu karteczkę z oceną proponowaną- czyli, nauczyciel uprzedzał czcigodnych rodziców, jaka ocena będzie wystawiona. Był czas na ewentualne poprawki, zaliczenia a teraz? Teraz już czas tylko na dostosowanie się do tego, co zostało zatwierdzone.

Prawda jest taka, że od każdej, nawet tej proponowanej na koniec roku ( oprócz semestralnej w szkole podstawowej, bo nauczyciel tak naprawdę nie musi jej podawać) rodzic i uczeń mają prawo się odwołać. Nawet jeśli nauczyciel w dzienniku wystawił ocenę końcową.  Z czym się to wiąże? Nie z tym, że przyjdziecie Państwo wykłócać się ale ze złożeniem odpowiedniego dokumentu. Najczęściej przysługuje na to 7 dni. Wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły. Nie zgadzacie się z oceną, Wasze dziecko ma większą wiedze i umiejętności niż ocenił to nauczyciel. Super! Brawo Wy! Teraz Wasze dziecko musi napisać test i to udowodnić! I tutaj nagle rodzicom jakby brakuje słów. Co innego wykłócać się a co innego spotkanie z rzeczywistością.

Od kiedy pracuję nigdy nie spotkałam rodzica, który chciałby, aby jego dziecko pisało taki test. Ale chętnie zobaczę. Osobiście mam wrażenie, że gdy przychodzi do realnego spojrzenia na wiedzę co niektórych dzieci, to okazuje się, że nauczyciele i tak stawiają ocenę „wyżej”.

To nie targ, tu nie chodzi o przekrzyczenie na koniec roku. Pamiętajmy, że na ocenę składają się różne elementy: praca całoroczna, wszystkie testy i sprawdziany, przygotowanie do lekcji, praca na lekcji, prace domowe, projekty i zaangażowanie. Tak! Właśnie tak! Nie trzeba wiedzieć wszystkiego, ale liczy się stosunek ucznia do przedmiotu. Starał się, próbował, brał udział tyle, ile umiał. To podwyższyło mu ocenę, to wyróżniło go od innych na tym samym poziomie.

„Moja Marysia powinna mieć szóstkę, bo jest taka zdolna” ale nie ma. No nie ma, zdolna jest, prawda. Ale olewa wszystko od góry do dołu. Prosić się trzeba, żeby łaskawie odpowiedziała na pytanie. W konkursie nie weźmie udziału, bo jej się nie chce. W grupie nie pracuje, bo nie lubi, plakat zrobi ale tylko w domu! Szóstka drodzy Państwo jest osiągalna dla każdego dziecka, który naprawdę się stara, angażuje i chce zrobić z danego przedmiotu coś „jeszcze”.

Wszystko to wiem a sama myślę, jak to będzie już za całkiem niedługi czas, kiedy mój synek trafi w ten kołowrotek szkolny. Ja nie mogę! Usiądę na zebraniu z rodzicami i dowiem się jakie postępy w nauce moje dziecko ma a może nie ma? Tego właśnie oczekuję i tego ma oczekiwać każdy rodzić- współpracy, informacji o swoim dziecku. O tym, co można, trzeba, nie trzeba robić, żeby mogło i chciało się rozwijać!

Kiedy przypomnę sobie swoją edukację stają mi przed oczami wszyscy nauczyciele, pamiętam ich doskonale. Tylko rok uczyła mnie pani od Biologii w klasie piątej a do dziś pamiętam jak zaszczepiła we mnie miłość do przyrody. Pamiętam panie z biblioteki, i wielu nauczycieli, którzy sprawili, ze bałam się szkoły i dużo płakałam. Byli po prostu straszni. Kiedy patrzę na współczesnych uczniów dochodzę do wniosku, że oni by nie przeżyli takiego spotkania z nauczycielami, którzy uczyli mnie. Dziś pewnie byliby bohaterami wiekszosć Interwencji, Uwagi czy innych reportaży. Ale nikt się temu nie dziwił. Wiele razy obniżono mi ocenę, okłamano i źle potraktowano. Pamiętam to do dziś, nie noszę w sobie urazy. Pamiętam, żeby nigdy nie być takim nauczycielem jak oni.

Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, takie jest życie, nie da się wszystkich uszczęśliwić. Ale zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Oceny ze szkoły podstawowej to nie koniec świata, kariery i czegoś tam jeszcze.
  2. Muszą być wystawiane sprawiedliwie.
  3. O każdej ocenie muszą zostać poinformowanie uczniowie i rodzice.
  4. Każdy ma prawo się odwołać, nie zgodzić czy wyrazić swoją opinię- porozmawiajmy!
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.