Po co ubierać dziecko na galowo? Czyli muszka, krawat i koszula.

Niektórzy uważają, że elegancki ubiór jest dzieciom niepotrzebny. Najlepiej, żeby dzieci chodziły w dresie cały czas, no może w wygodnych spodniach. Jeżeli chodzi o dziewczynki, to jakoś w tej kwestii większego problemu nie ma i ładna sukienka czy spódniczka jest jak najbardziej pochwalana. Za to jeżeli chodzi o chłopców, to spotkałam się z dziwnymi poglądami, które kompletnie mnie zaskoczyły.

Pierwszy, to, że starszemu niemowlakowi, nie jest wygodnie!

Ok. Rozumiem, maluszkowi poniżej pierwszego roku życia może być w czymś niewygodnie aż tak. Tyle, że nie zakładamy muszki, koszuli twardej czy krawata takim dzieciom. Można kupić dostosowane dla nich specjalne ubranka na różne okazje. Muszka czy krawacik są namalowane na śpioszkach bądź przyszyte w taki sposób, żeby nie przeszkadzały. Używa się do tego również innych materiałów, najczęściej miękkiej bawełny. Podobnie sprawa ma się z koszulami dla niemowląt. To nie jest taka sama koszula jak dla przedszkolaka.

Przedszkolaki także mogą mieć zestaw na specjalne okazji. Wcale nie musi być to niewygodny zestaw! Teraz naprawdę można znaleźć dogodne, wygodne i przyjazne elementy odzieży. Muszki regulowane i dostosowane do małej szyi dzieci, krawaty na gumeczce czy regulowanej zapince. Miękkie koszule bawełniane, sztywniejsze i bardziej dopasowane. Spodnie regulowane w pasie z doszywkami itp.

Starsze dzieci tez na niewygodę nie muszą narzekać. Teraz sklepy prezentują naprawdę szeroki wybór takich elementów, które razem stworzą fajne, eleganckie kompozycje stroju.

Po co dziecku strój galowy?

Kiedy pracowałam w szkole wielu rodziców buntowało się przeciwko stroju galowemu. taki strój zakłada się na specjalne okazji i uroczystości szkolne. U nas jest to pojecie wyjątkowo ogólne i zostające w gestii rodzica. Wyobraźcie sobie, że w innych krajach tak nie jest. Strój zarówno szkolny jak i galowy są bardzo ściśle określone. Jest to związane z zasadami szacunku jaki okazuje się takim ubiorem. U nas taki strój wymagany jest podczas rozpoczęcia roku szkolnego i jego zakończenia, szczególnych świąt szkolnych jak np. Dzień Patrona Szkoły, Dzień Konstytucji Trzeciego Maja, dzień Niepodległości.

Ucząc dziecko, że tego dnia ubiera się w inny sposób niż codziennie, pokazujemy mu, na czym polega szacunek. Podobnie jeśli na ważne uroczystości rodzinne stosujemy strój odświętny np. wyjście do kościoła, śluby, wesela, urodziny babci, rocznica dziadków itp.

Warto przedyskutować z dzieckiem co by chciało ubrać. Nasz szkrab bardzo lubi naśladować swojego tatę. Musi mieć taką koszulę jak tata, chce taki krawat jak tata, takie dorosłe spodnie jak tata. Można dzisiaj kupić nawet zestawy muszek czy krawatów dla taty i syna!

Elegancik francik:)

Prawda jest taka, że wiele ze zwyczajów, które zaszczepimy dziecku, jak na przykład elegancki ubiór do kościoła pomoże im w przyszłości. Nie chodzi o to, by kogokolwiek ograniczać w jakiś sposób strojem. jestem zwolenniczką koloru i wyrażania siebie za pomocą wyglądu. Zawsze jednak pozostają we mnie tradycje, które uważam za dobre i pożyteczne. Takim jest ubiór do kościoła. Jeżeli jesteśmy w stanie ubrać dziecku i dorosłemu koszulę na ślub i wesele to czemu nie mielibyśmy tego zrobić w przypadku wyjścia do kościoła.

Maluchy też lubią czuć się eleganckie, wystarczy zadbać o to, żeby wszystko było wygodne!

 

 

Jesli spodobał Ci się wpis, koniecznie daj mi znać przez komentarz czy nawet polubienie na naszym FB:) Pozdrawiamy!

 

 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.