Nareszcie ciepło- uważaj na słońce! Uważaj na odwodnienie!

Okazuje się, że większość z nas cieszy się pierwszymi naprawdę ciepłymi dniami. W słońcu dzisiaj przekroczyliśmy na naszym zacisznym balkonie 30 stopni! Aż miło. Nareszcie możemy się wygrzewać w ciepełku. Warto zwrócić uwagę na ilość wypijanych płynów nie tylko przez mamy w ciąży, matki karmiące i mamy ale nasze dzieciaki. My jako najbardziej dbające o : linie wygląd, zdrowie, dietę, odchudzanie (wybierz dowolne lub wszystkie), pamiętamy o piciu wody, tak nasze szkraby całkowicie o tym nie pamiętają. Do tego jeszcze wcale nie jest w nie tak łatwo wmusić picia. Bo nie chodzi tutaj o podawanie soczków i herbatki ale właśnie wody. A u dziecka dochodzi do odwodnienia szybciej niż nam się wydaje. Dlatego należy pamiętać o podawaniu płynów, nie tylko soczków ale także wody!

Objawy odwodnienia

To wcale nie musi być omdlewanie i nasilone pragnienie! Oto kilka zaskakujących objawów odwodnienia u dziecka z podziałem na 3 rodzaje odwodnienia:

  1. Odwodnienie lekkie : dziecko jest spokojne, przytomne, występują łzy, jama ustna i język wilgotne, pragnienie normalne, fałd skórny rozprostowuje się szybko, gałka oczna prawidłowo napięta
  2. Odwodnienie umiarkowane: niespokojne, marudne, pobudzone, gałki oczne zapadnięte (czyli podkrążone), brak łez, jama ustna i język suche, pije łapczywie, fałda skóry rozprostowuje się powoli
  3. Odwodnienie ciężkie: Dziecko senne lub nieprzytomne, gałka oczna bardzo zapadnięta (oczy podkrążone) brak łez, jama ustna i język suche, pije słabo lub niezdolne do samodzielnego picia, fałda skóry rozprostowuje się bardzo wolno.  Tutaj należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Test na odwodnienie umiarkowane:

Naciskamy płytkę paznokciową dziecka aż do zblednięcia. Jeżeli krew wraca dłużej (płytka wraca do wyglądu wyjściowego) niż 1,5 do 2 sekund jest to oznaką odwodnienia umiarkowanego.

Postępowanie w przypadku odwodnienia lekkiego i umiarkowanego

W przypadku umiarkowanego odwodnienia należy podawać dziecku nie tylko wodę, soki ale także elektrolity. Można je bez recepty zakupić w każdej aptece. To proszek do rozrobienia w wodzie zawierający sole mineralne i glukozę. Podaje się je zupełnie bezpiecznie już małym dzieciom a nawet niemowlętom.

Profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zawsze, na każde wyjście w ciepły dzień zabierać ze sobą wodę lub inne napoje. Należy unikać napojów gazowanych czy soków 100 % ponieważ organizm, żeby je przetworzyć, strawić i wydalić musi zużyć dodatkową ilość wody! Fajny bidon, przeznaczony tylko dla dziecka, na pewno zachęci go do picia wody. Warto również postawić na wodniste owoce. Jeśli masz dziecko, które mniej pije wody podawaj mu arbuza czy winogrona:)

 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.