Opowiem Ci mamo- czyli budzą się żaby!

Kolejny raz odwiedziliśmy naszą małą Bibliotekę Dziecięcą. Mamy książkę, którą wypożyczaliśmy ponad rok temu. Ale skoro przyszła już wiosna, musieliśmy wrócić do jednej z najfajniejszych książek o przyrodzie dla przedszkolaków.

Dlaczego lubimy te książki?

Trudno tak w jednym zdaniu wszystko opowiedzieć! Kiedy poznaliśmy, spory czas temu, właśnie żaby, akurat wybraliśmy się nad jeziorko, gdzie było ich pełno! Znaleźliśmy dokładniejsze zilustrowanie naszych przygód. Poza tym książka zawiera minimalna ilość tekstu z przewagą rozbudowanych ilustracji. Są one naprawdę pełne zakamarków, zwrotów akcji, ukrytych niespodzianek.

Dziecko Opowiada

Właśnie o to chodzi. W księgarniach znajduje się kilka takich serii rozbudowanych, wielkich obrazków, w których dzieje się mnóstwo. Ale trzeba o tym opowiedzieć. Pamiętam taką ogromną książkę, którą wynalazła moja mama. Nawet nie pamiętam o czym ona tak naprawdę była! Za to pamiętam ilustrację, gdzie wszystko było krainą słodyczy! Lody, rurki, cukierki, czekolady tworzyły ogromną krainę. Uwielbialiśmy oglądać każdy fragment tej ilustracji ze szczegółami, odcinek po odcinku!

Twarde książki, będące ilustracjami do opowiadania, to naprawdę dobra inwestycja. Mamy ich kilka z różnych serii. Ta powyżej, jak już wcześniej wspomniałam, jest z Biblioteki. Nasza kolekcja składa się przeważnie z tych o samochodach, podróżach i miastach pełnych ulic. Takie zainteresowania miał nasz starszy syn. Do dzisiaj potrafi zdjąć sobie z półki książkę rozkładankę i leżąc na podłodze studiować ilustracje fragment po fragmencie.

Po co książka do oglądania?

Oczywiście, oprócz tego, że jest naprawdę piękna i ilustracje są niezwykle zajmujące, książka ma też kilka innych ważnych funkcji:

  • dziecko uczy się opisywać własnymi słowami to, co widzi
  • rozbudowuje słownictwo, poznaje nowe słowa, łączy je w zdania
  • pobudza swoją wyobraźnie szukając tego, co mogło się wydarzyć
  • opisuje emocje postaci
  • ćwiczy wyrazy trudniejsze

Oczywiście jest to dobry krok w kierunku czytania:) Polecam książki do opowiadania wszystkim rodzicom. Przede wszystkim dlatego, że przeważnie są na twardych kartkach i są dosyć wytrzymałe. Nasze przetrwały sporo czasu i teraz posłużą młodszemu szkrabowi.

Wracając do żab, to ciekawa opowieść związana z prawdziwym życiem tych stworzeń. Zaczyna się wiosną, kiedy pojawiają się skrzeki, kijanki i młode żabki a kończy się na zimie, kiedy żaby już zakopane w błocie zasypiają. Ilustracje pokazują sytuacje z życia żab, ropuch itp ale również zawiera dodatkowe elementy między innymi:

  • opisy jakie gatunki żab żyją w Polsce, wraz z ilustracjami i opisami
  • odnajdywanie szczegółów i różnic na dwóch identycznych obrazkach
  • Instrukcję jak wykonać własną żabkę origami w domu, z kawałka papieru

Tak oto w dużym skrócie opisałam kolejną część z serii „Opowiem Ci mamo”.  Książka ma jeden minus, sporo kosztuje bo prawie 40 zł. A to nie jest mało za kilka ciekawych ilustracji. Czy warto tyle zapłacić? Nasze kupiliśmy na promocjach za niecałe 25 zł! Dlatego co jakiś czas sprawdzam w Internecie czy nie ma czegoś z tej serii w promocji lub po obniżce. Dlatego 40 zł bym nie zapłaciła!

 

 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.