Chcesz zapisać dziecko do przedszkola? Kilka rzeczy o których nikt ci nie powie!

Kiedy zapisywaliśmy nasze dziecko do przedszkola, interesowaliśmy się wieloma rzeczami. Przede wszystkim jaką opinię ma przedszkole w okolicy i co dzieci właściwie tam robią?! Pytaliśmy znajomych, babcie i opiekunki na placu zabaw a nawet zaprzyjaźnione panie sklepowe w okolicy. Oczywiście każdy miał swoją opinię, jednak pozytywy o jednym miejscu się powtarzały. Dlatego właśnie wyszukaliśmy to miejsce w Internecie, odwiedziłam je osobiście i jesteśmy tam drugi rok. Tzn, nasz syn tam jest:)

Ale nikt nigdy nam nie mówił, żebyśmy przygotowali się na kilka rzeczy, które nas czekają. Całe szczęście niektóre udało nam się przewidzieć a inne zbiegiem okoliczności i przy pomocy rodziny udało nam się zniwelować i załatwić.

Oto trochę inny poradnik, jak wybrać przedszkole!

  1. Wyszukaj wszystkie przedszkola, które masz w okolicy: Publiczne, Niepubliczne oraz Prywatne. Sprawdź, które są najbliżej Twojego domu, bądź które są najbliżej Twojego miejsca pracy. Dlaczego ważna jest lokalizacja? Najlepszym wyjściem jest przedszkole blisko domu. Rano odprowadzasz dzieci, nie martwisz się korkami, autem które nie chciało zapalić, tym, że się spóźnisz. To takie standardy. Ale są też inne kwestie. Wyobraź sobie, ze zachodzisz w ciążę. Przechodzisz na L4 a swoje dziecko musisz codziennie odwozić obok swojej pracy i stamtąd je odebrać. Kiedy się rozchorujesz, lekarz daje Ci zwolnienie a Ty ciągle musisz jeździć w kierunku pracy. Jeśli nie masz wyboru, ta opcja się sprawdza, jednak jeśli masz wybór, lepiej wybrać przedszkole bliżej domu. Jeszcze jedno. Najgorszym wyjściem jest wybieranie przedszkola na drugim końcu miasta! Takie opcje rozumiem, jeśli dziecko musi chodzić do przedszkola dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb.
  2. Dzieci chorują! Zwłaszcza w pierwszym roku. Dlatego tak ważne jest, żeby szybko dostać się z pracy do przedszkola i odebrać dziecko, gdy okaże się, że źle się poczuło! Przygotuj się, że możesz być w tym czasie mniej aktywna w pracy! Częściej trzeba będzie wziąć opiekę na chore dziecko! Jeśli nie możesz zostać z dzieckiem, porozmawiaj wcześniej z rodziną, że będzie potrzebna pomoc! Nie wstydź się prosić o pomoc! Najgorsze co możesz zrobić, to zwalniać się z pracy lub posyłać chore dziecko do przedszkola.
  3. Jakie przedszkole? Prywatne, niepubliczne czy państwowe? Najpierw zapytaj znajomych i inne mamy o opinię. Nie rezygnuj z prywatnych i niepublicznych. Najpierw poszukaj opinii! Warto zajrzeć do Internetu ale czasami tez może namieszać. Zdarzyło mi się wejść na jakieś forum, gdzie grupa sfrustrowanych matek wylewała żale nad jednym z przedszkoli. Przy czym żadna z nich nie miała tam dziecka ale każda pamiętała, jak to było ileś lat temu, kiedy tam chodziły! Najlepiej pytać na placu zabaw podczas rozmowy, popytać znajome mamy. Nawet zapytać na Facebooku. Kolejna rzecz to jaki rodzaj przedszkola. Nie rezygnuj z prywatnych jeśli mają doskonałą opinie. Sprawdź ile naprawdę kosztują. Może się okazać, że dzięki dofinansowaniom z budżetu miasta kosztują tyle samo, co państwowe. Podobnie rzecz ma się z niepublicznymi. Kosztuje tyle samo a jednak dzięki formie niepublicznej mogą o wile więcej ciekawych rzeczy robić. Mam również znajomych, którzy znaleźli prywatne przedszkole tańsze niż państwowe! Realizuje ono projekt z Unii Europejskiej. Dlatego nie rezygnuj z obejrzenia prywatnych czy niepublicznych. Podobnie nie nastawiaj się jedynie na prywatne. Sprawdź jakość!
  4. Punkt przedszkolny czy przedszkole? Punkt przedszkolny to fajna sprawa jeśli opłaty są podobne jak w przedszkolu a jeszcze lepiej, kiedy prowadzony jest w jakimś określonym systemie lub kierunku: np. Punkt Przedszkolny Montessori, Punkt Przedszkolny Artysta lub Punkt Przedszkolny Język Angielski. Znajduje się tam grupa dzieci do 12 osób pod opieką przedszkolanki. Dzieci jest mniej, ale często takie punkty nie mają placu zabaw a ceny są dosyć wysokie. Genialna sprawą jest, jeśli taki punkt prowadzi ktoś w domku jednorodzinnym z ogrodem.
  5. Kompetencje Opiekunów: uwaga! To bardzo ważna sprawa. Okazuje się, że tak jak w Niepublicznym przedszkolu, Punkcie przedszkolnym czy Przedszkolu państwowym Opiekun dzieci musi mieć wykształcenie Pedagogiczne w kierunku nauczyciel Przedszkola, tak w prywatnych przedszkolach zatrudniane są osoby, które ukończyły tylko jakiś kurs. Nie przeczę, że mogą być dobrymi wychowawcami, ale jeśli już mam zapłacić wysoką stawkę to chciałabym, żeby były to odpowiednie osoby!
  6. UWAGA Jedzenie!! To, że dziecko musi mieć posiłki bezglutenowe nie jest powodem do umieszczania go w przedszkolu dla BEZGLUTENOWCÓW! To kompletna bzdura! Teraz przedszkola dostosowują jadłospis do dzieci, rodzice alergików przynoszą osobne posiłki dla swoich pociech a panie odgrzewają na miejscu posiłki! Dowiedz się czy jest taka możliwość w przedszkolu, które Cię interesuje!
  7. Strona Internetowa i Facebook. Warto zobaczyć jakie zajęcia prowadzone są w danym przedszkolu. Strona Internetowa czy profil na FB to taka wizytówka Przedszkola. Warto wybrać się również na drzwi otwarte. Obejrzyj przy okazji: jak wyglądają sale! Czy są zadbane, czy stoliki, krzesełka i szafki nie są zniszczone. Sprawdź czy zabawki i pomoce są kolorowe i dostępne dla dzieci. Przyjrzyj się jak wygląda plac zabaw, gdzie bawią się maluchy. Ważnym punktem jest, żeby dzieci miały własny plac zabaw na terenie przedszkola!
  8. Sprawdź ofertę edukacyjną. To nie jest to, czy dzieci będą mogły mieć dodatkowy angielski, piłkę czy karate! Zobacz co w ciągu dnia, zanim nastanie czas zajęć dodatkowych, robią dzieci: np. mają rytmikę, angielski, śpiewają, rysują. Dużo zależy od kreatywności nauczycielek przedszkolanek. Zobacz jakimi pracami chwalą się dzieci na wystawie.
  9. UKRYTE OPŁATY! Zapytaj jak wygląda sprawa wyprawki. Przedszkola niepubliczne, niektóre prywatne i państwowe mają coś takiego. Musisz przynieść jasiek, poszwę, bloki, ręcznik papierowy, farby, kredki, mokre chusteczki itp. Niektóre przedszkola same kupują materiały, ale wtedy należy uiścić opłatę dodatkową jednorazową na początku roku. Następnie ubezpieczenie! Odżałuj i wykup. Nidy nie wiesz, co może się wydarzyć. Składka rodzicielska, to pieniądze zbierane przez trójkę wybranych rodziców! Pieniądze idą na wydatki w stylu: prezenty dla dzieci na dzień chłopaka, dzień kobiet, mikołajki, Święta, Zajączka itp. Nikt Ci tych pieniędzy nie zabiera, dajesz je na dziecko!
  10. POCZĄTEK JEST TRUDNY. Zaplanuj sobie dni wolne, na pierwszy tydzień lub dwa dziecka w przedszkolu. To tak zwany tydzień przygotowawczy. Przychodzisz z dzieckiem do przedszkola. Ono się oswaja z otoczeniem, z innymi paniami oraz dziećmi. Może się zdarzyć, że Twoje dziecko będzie płakać i rozpaczać. To naprawdę trudny okres, dlatego spokojnie i cierpliwie przygotuj się na to. O tym jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu pisałam tutaj.

Na co jeszcze Waszym zdaniem warto zwrócić uwagę wybierając przedszkole?

 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.