Matka zawodowiec! Czyli mit jak być być dobra matką!

SONY DSC

Ile razy zadawałyście sobie pytanie „czy jestem dobrą mamą?” Nigdy Wam się to nie zdarzyło? Nigdy? Bo ja nie znam takich mam, które chociaż raz w życiu nie spytały samych siebie, czy akurat jestem dobrą matką dla swojego dziecka.

Tylko, że często różne rzeczy rozumiemy pod byciem „dobrą mamą”. Jaka powinna ta dobra matka być? Oto lista rzeczy, które powinna spełniać:

  • Zajmować się swoimi dziećmi 24 godziny na dobę
  • Nie mieć żadnych planów, oprócz tych związanych z dzieci, myśleć tylko o domu, prasowaniu, gotowaniu i skupiać się tylko na potrzebach najbliższych
  • Zawsze myśleć najpierw dzieci (ewentualnie mąż) potem ja
  • Zakupy najpierw dla dzieci, potem dla mnie
  • Przyjmować każde niepowodzenie dziecka jako swoje własne
  • Matka nie może być chora- więc chodzić przeziębiona przez miesiąc
  • wiesz wszystko o wszystkim- przedszkolu, zabawkach, dzieciach, zakupach, ubrankach, sprzętach dziecięcych itp
  • Znasz się na każdej chorobie i każdym objawie, który pojawia się u Twojego dziecka

I wiecie, ze większość z nas to wszystko robi a jednak nie czuje się „dobrą matką”? Dlaczego? Bo tu nie jest kwestia tego, czy jesteś dobrą matką, tylko czy jesteś ideałem, który sama sobie wymyśliłaś! Albo wymyślił ktoś inny a Ty próbujesz się do niego dostosować. Wszyscy czasami wpadamy w pułapkę bycia „idealną” ale wcale przez to stawanie się ideałem, nie czujemy się lepiej. Wręcz przeciwnie! A recepta na bycie „dobrą matką” wcale nie jest wypisana powyżej. To tak zwyczajnie – miłość.

Uczucie, którym darzysz swoje dziecko w każdej chwili, gdy z nim jesteś. Kiedy mu czytasz do snu, kiedy pomagasz wycierać, co narozlewał, czy bawisz się klockami Lego, gdy tak naprawdę marzysz o śnie! Odpowiadasz na pytanie numer 1999999999999999…. a dlaczego i wciąż jesteś gotowa na nie odpowiedzieć.

Dobrą mamą jesteś wtedy, gdy czujesz się w środku szczęśliwa i możesz tę miłość, szczęście okazywać swojemu dziecku. Bo „dobra mama” wcale nie musi być idealna, bo „dobra mama” zapomina czasami, bo „dobra mama” popełnia błędy, „bo dobra mama” zwyczajnie kocha swoje dziecko. Wystarczy, że się stara i jej zależy. Każda mama jest inna, pokazuje miłość na inny sposób, prowadzi dom inaczej i zupełnie w sposób dla siebie indywidualny, wychowuje swoje dzieci.

I co że popełnia błędy. Dobra matka nie musi być idealna! Dobra matka po prostu jest mamą:) taką, jaką umie i chce być:)

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.