Global Teacher Prize czyli ile jest wart dobry nauczyciel!

Nie tylko w Polsce nauczyciele muszą zmagać się z trudnościami. Niesamowici nauczyciele, pełni pasji i zaangażowania znajdują się wszędzie! Siłacze z całego świata nominowani są do wyjątkowej nagrody Global Teacher Prize. Nagroda do milion dolarów! Ale i nauczyciele są niezwykli!

Wiecie, że wśród nominowanych już dwa razy byli Polacy? Nagroda przyznawana jest dopiero od trzech lat, a już dwa razy z rzędu wśród nominowanych znaleźli się Polacy. W zeszłym roku była to nauczycielka a tym razem wśród nominowanych znalazł się pan Mariusz Zyngier ( wszedł do finałowej 40!)

Organizatorzy i twórcy tej nagrody dostrzegli, jak mało poważany stał się zawód nauczyciela w dzisiejszych czasach. Mało uwagi poświęca się temu, co najważniejsze i najcenniejsze. Od tego bowiem człowieka, który będzie uczył kolejne pokolenia, zależy przyszłość całych społeczeństw! Zarówno pod względem politycznym, naukowym jak i ekonomicznym.

Marzeniem i ideą twórców tej nagrody, jest zmiana podejścia wobec tego, jak świat postrzega nauczycieli.

W tym roku nagrodę otrzymała, całkowicie zasłużenie, Kanadyjka Maggie MacDonnell, ucząca Eskimosów (nauczycielka W-Fu, której działania sięgnęły daleko poza jej przedmiot). Swoją drogą niesamowita kobieta o ogromnym sercu i genialnym podejściu.

Fundatorem nagrody jest e Varkey Foundation (pod patronatem HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, UAE Vice President, Prime Minister, and Emir of Dubai). Więcej o tym możecie przeczytać tutaj

Skoro nasi nauczyciele znajdują się w tak znakomitym gronie, czas zastanowić się, czemu ma służyć edukacja? Kim są ludzie, którzy „nauczają”nasze dzieci i jak sami możemy ten proces wspomagać!?

Nauczyciel to jeden z najważniejszych zawodów na świecie. Istniał zanim rozpoczęły się cywilizacje, narody i ukształtowały współczesne społeczeństwa. Gdziekolwiek się nie udamy, gdziekolwiek się nie wybierzemy zawsze będzie tam gdzieś jakiś nauczyciel, który swoją wiedzę przekazuje innym. I cokolwiek byśmy drogie mamy nie mówiły, nie sugerowały To MY, Mamy, Tatusiowie też, jesteśmy pierwszymi nauczycielami naszych dzieci. Zostajemy nimi na całe, życie.

To Mama uczy jak jeść,

To Mama uczy jak pić,

To Mama uczy jak zrobić pierwszy krok,

To Mama uczy jak wygląda świat,

To Mama uczy jak wygląda miłość.

 

To tak na koniec nieco patetycznie ale prawdziwie:) Może kiedyś utworzą takie stypendium dla Mam:) Milion dolarów, chętnie przyjmę:)

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.