Polskie tradycyjne wychowanie niszczy poczucie własnej wartości! Zrób test i sprawdź!

Czy spotkaliście się kiedyś właśnie z takim określeniem? Polskie tradycyjne wychowanie niszczy poczucie własnej wartości dziecka. Kiedy kilka ładnych lat temu robiłam ten test, uświadomiłam sobie ile razy w życiu powtarzano mi „nie popisuj się”, „wstyd mi za Ciebie”, „Nic nigdy nie potrafisz zrobić dobrze”, „Co się z Tobą dzieje? Głupi jesteś czy co?”. Skromność, bycie „cicho” to tradycyjne wychowanie, które wpajano nam w szkole czy środowisku rodzinnym. Okazuje się jednak, że w dorosłym życiu się ono nie sprawdza. Zastanówcie się, ile razy umieliście przyjąć pochwałę?

„Ale masz ładny sweter!”

„Nie no, co Ty, taki stary z szafy”.

Tradycyjna wymiana zdań. Ale czy dzięki temu zyskaliśmy w oczach rozmówcy, czy tak rozumiana skromność jest naprawdę pożyteczna? Brak szacunku do samego siebie to poczucie niskiej wartości!

„Brak szacunku do samego siebie jest większą plagą, niszczy życie i czyni bezużytecznym więcej osób niż jakiekolwiek problemy zdrowotne” mówiła w swej książce Nancy van Pelt, jeden z największych pedagogów i wychowawców współczesnych i ma zupełną rację. Jeżeli 100 razy powtórzymy, ze jesteśmy do niczego to tak będzie. Przecież sto razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą dla naszego mózgu, chociaż wciąż jest kłamstwem.

Poniżej przedstawiam świetny test, który obrazuje, jak bardzo rodzice zaniżają poczucie własnej wartości, przez co wpływają na zaniżanie poczucia własnej wartości u swoich dzieci.

Odpowiedz na pytania zgodnie z tym jak postępujesz, a nie z tym jak powinieneś postąpić. Wpisuj przy pytaniu cyfrę od 1 do .

0- nieprawda

1- tylko czasami

2- połowicznie

3-przeważnie

4- zawsze

 1. Nie uważam, żeby ktokolwiek był lepszy niż ja.
 2. jestem wolny od wstydu i poczucia winy.
 3. Jestem szczęśliwą, wolną od trosk osobą.
 4. Nie muszę udowadniać, ze jestem równie dobry albo lepszy niż inni.
 5. Nie potrzebuję, żeby ludzie zwracali uwagę na mnie lub na to co robię.
 6. Porażki nie zniechęcają mnie i nie sprawiają, ze czuję się gorszy od innych.
 7. Czuję przyjaźń i sympatię do siebie.
 8. Nie sądzę, że inni są lepsi ode mnie, dlatego, ze lepiej potrafią coś zrobić, maja więcej pieniędzy albo są bardziej popularni.
 9. Łatwo nawiązuje znajomości i nie czuję się skrępowany w towarzystwie nieznajomych.
 10. Przedstawiam swoje poglądy i mówię wprost, co lubię, a czego nie lubię.
 11. Nie ranią mnie opinie ani postawy innych.
 12. Nie potrzebuję pochwał, by dobrze czuć się ze sobą.
 13. Cieszę się z powodzenia i sukcesów innych ludzi.
 14. Nie doszukuję się win u moich bliskich, przyjaciół i kolegów.
 15. Nie sądzę, że zawsze muszę zadowolić innych.
 16. jestem otwarty i uczciwy, nie boję się pokazać innym mojego prawdziwego wnętrza.
 17. jestem przyjazny, wyrozumiały i uprzejmy dla innych.
 18. Nie obwiniam innych za moje problemy i błędy.
 19. Lubię być sam.
 20. Przyjmuję komplementy i podarunki bez zażenowania i nie uważam, że muszę dać coś w zamian.
 21. Przyznaję się do błędów i porażek bez wstydu.
 22. Nie czuję potrzeby występowania w obronie tego, co myślę, mówię i robię!
 23. Nie potrzebuję, by inni zgadzali się ze mną, albo potwierdzali, ze to co robię jest dobre.
 24. Nie przechwalam się swoimi sukcesami, osiągnięciami, czy stanem posiadania mojej rodziny.
 25. Nie czuję się „poniżony”, gdy krytykują mnie przyjaciele lub znajomi.

By określić Twój wskaźnik poczucia własnej wartości zsumuj wszystkie zakreślone cyfry.

Dobre poczucie własnej wartości to więcej niż 95.  Poniżej 90 to wynik niezadowalający a poniżej 75 więcej niż niezadowalający. poniżej 50 to brak poczucia własnej wartości.

Myślę, że test jest dość rygorystyczny, dlatego warto go zrobić i zastanowić się czy nie warto popracować nad sobą a nie nad otoczeniem! Mój wynik to dzisiaj 72 czyli więcej niż niezadowalający, chociaż osobiście wydaje mi się, że mam dość wysokie poczucie własnej wartości. Mam przecież duży szacunek do siebie. Dużo też zależy jaki macie nastrój, bo kiedy robiłam ten test wczoraj miałam 76.

” Ale czym właściwie jest szacunek do siebie? jest to intelektualny obraz  siebie, uformowany na podstawie informacji zebranych od innych ludzi na przestrzeni wielu lat i w wyniku różnych życiowych doświadczeń”.

Poczucie własnej wartości, to nie egoizm czy miłość własna. Ludzie, którzy maja właściwe poczucie własnej wartości nie potrzebują wywierać wrażenia na innych. Dobrze czuja się ze sobą, pozytywnie reagują na innych i różne sytuacje życiowe. Potrafią poradzić sobie z porażką, otrząsnąć się z niej i zacząć od nowa. Są w stanie realnie ocenić swoje możliwości.

„Kilkumiesięczne niemowlę potrafi odróżnić naganę od pochwały. Czuje swoja wartość, gdy otacza się je uwagą, a jeśli traktuje się je szorstko, zaczyna nisko oceniać siebie. Identyfikuje się z postawą, jaką przybierają wobec niego rodzice”.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wypracować u siebie odpowiedniego poczucia własnej wartości, przelewamy to na nasze dzieci. Naszym zadaniem nie jest rozpostarcie parasola nad dzieckiem i ochrona przed całym złem tego świata, ale przygotowanie na to, co może je tam spotkać.  nauka jak radzić sobie z fałszywym systemem wartości jest cenniejsza niż wszystkie inne.

„Każde dziecko musi wiedzieć, że jest wyjątkowe i może wnieść do rodziny coś, czego za nie nikt inny nie wniesie”.

„Nie wystarczy kochać dziecko. Ono musi czuć się akceptowane przez was jako osoba- czuć wasze uznanie jego osobistej wartości, bez względu na to, czy dokonało czegoś znaczącego czy nie!”

Wszystkie cytaty jak i test pochodzą z książki, dość starej ale wciąż aktualnej” Zostań wychowawcą swojego dziecka Nancy van Pelt.

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

1 Trackback / Pingback

 1. Sprawdź czy wychowujesz Nieznośne dziecko! – Życie Mamuśki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.