Matka Polka powinna – czyli dlaczego wkurzam się na hasła, bo matka to ….

Kiedy słyszę hasła, niezależnie od  tego czy wypowiada je pseudo autorytet w telewizji śniadaniowej, czy pani psycholog odnoszę wrażenie, że nie mam  już prawa do podejmowania decyzji samodzielnie. Bo „Każda matka musi”, „dobra matka powinna”, „matka dziecka zrobi tak”. A jak nie to co? jeżeli zamiast takiego wózka wybiorę inny to co? Jeżeli moje dziecko nie będzie jadło tego co inne lub zamiast bawić się w centrum handlowym co tydzień pojedzie na wycieczkę w góry? To co? Oznacza to, ze odbiegam od modelu typowej matki Polski?

A model ten bardzo się zmienił w ciągu ostatnich 10 lat! Właściwie są skrajne dwa modele.

Matka Polka pierwsza dzisiaj doskonale zna rozkład i plan wszystkich zajęć swoich dzieci: żłobka i przedszkola: basen, piłka, angielski, niemiecki, tańce,  karate, gra na instrumencie itp. Bo jej dziecko musi uczestniczyć we wszystkich zajęciach jakie tylko istnieją. Powinna zaraz po ciąży zrzucić wszystkie kilogramy głodząc się i ćwicząc po trzy godziny dziennie. Spacery z dzieckiem odbywa się w eleganckim wózku, który dobrze się prezentuje ( modny jest teraz z białymi elementami kół), zawsze jest modnie ubrana i umalowana ale przede wszystkim, modne jest jej dziecko!

Ale drugi model to stare wartości do maksimum. Matka nigdy nie wychodzi z domu, bo liczą się tylko dzieci. Wszystko, cały dom podporządkowany jest potrzebom dzieci. Jemy tylko naturalnie, mieszkamy ekologicznie. Taka matka nie wyjdzie do kosmetyczki, bo umrze z tęsknoty za swoim dzieckiem. Najważniejsza jest naturalność, tylko karmienie piersią, tylko jej metody wychowawcze są słuszne i tylko ona jest najlepszym nauczycielem swojego dziecka. Cała współczesność od tabletów po komórki, jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

I każda z tych matek jest niezwykle agresywna w swej własnej ideologii „bo każda matka musi”.

Lubię zdrową żywność i chcę żyć jak najdłużej w dobrej formie, moje dzieci wychowuję według zasad, które są dla mnie cenne. Ale nikomu nie staram się wmówić, że on MUSI tak robić bo będzie złym rodzicem!

Kiedy słyszę, że każda matka Polka powinna, to mam ochotę trzepnąć tej Matce Polce w łeb! I to czymś twardym.  Żeby poskutkowało a nie od pustki się odbiło! Bowiem słowa powinny brzmieć, każda matka może zdecydować samodzielnie, każda matka ma wybór!

Przypomnę stare polskie przysłowie: „BO musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce!”

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.