I mamy pierwsze ząbki! Ząbkowanie u niemowląt. First teeth :)

SONY DSC

Dlaczego chodzę nieprzytomna i niewyspana? Cóż, każdy rodzić zrozumie, kiedy powiem jedno, nasz maluszek ZĄBKUJE! I nie da się ukryć, że nie jest to łatwa sprawa dla nas wszystkich. Oprócz tego, że te ząbki wchodzą mamy stałe, niezmienne:

  • mały jest marudny
  • ślini się tak, że trzeba zmieniać mu ubranka
  • budzi się w nocy z płaczem
  • z zawziętością pcha wszystko do buzi i gryzie
  • ciągle chce do cyca
  • ciągle ma katarek

Przy drugim, aktualnym 🙂 dziecku ominęliśmy kilka innych elementów, które mogą się pojawić przy ząbkowaniu. Pojawiły się przy pierwszym maluszku:

  • Gorączka
  • rozwolnienie

Musze przyznać, odpukać w niemalowane, że przechodzi łagodniej ząbkowanie niż nasz pierwszy synek. Przede wszystkim nie gorączkuje. Jest marudny, ale nie płacze całymi dniami. Śpi w nocy, ale budzi się o czwartej i już może, tylko, zasnąć przy mamusi. Ale standardowo zaczyna gryźć.

Wyszły mu dwa ząbki dolne w odstępie jednego dnia. Przebiły się i już wystają dwa kiełki. Żuczek ma skończone pięć miesięcy, więc podobnie jak u starszego brata. Oczywiście stosujemy Dentinox, nauczeni doświadczeniem poprzedniego dziecka. Tylko ten lek się u nas sprawdził. Braliśmy maści naturalne i inne smarowidła, chłodzone gryzaczki ( jak mam podać w tym zimnie dziecku lodowaty gryzaczek?) itp.

Dentinox jest lekiem powyżej 3 miesiąca życia. Warto zwrócić uwagę na to co napisano w ulotce! Przeczytać ją! Naprawdę, nie wszystkie istotne informacje znajdują się na opakowaniu. Głównymi składnikami leku są: rumianek ( odkaża, działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo) i lidokaina (znieczula). Oczywiście jest tu większa ilość składników, ale skupiam się na tych dwóch. Najczęściej polecano nam cała masę maści i żeli z rumiankiem, herbatek rumiankowych itp. Ale skutecznie zadziałało tylko z lidokainą. Zwłaszcza, że nasi chłopcy są naprawdę duzi, szybko wychodzą im pierwsze ząbki i potrzebują pomocy.

Nasza pani stomatolog tłumaczy nam, że największy ból dla dziecka, to kiedy ząbki przebijają się z kości. Kiedy przebija się przez dziąsło, to już pikuś. Dlatego, często nie wiadomo, co się dzieje z dzieckiem. Można to zauważyć, kiedy pojawiają się takie poduszeczki napuchnięte, w miejscach, gdzie ma wyjść ząbek. Kiedy dotkniecie, sprawia dziecku ból, należy wtedy smarować lekiem ( a nawet na noc podać paracetamol). Lek z lidokainą powinien być traktowany ostrożnie i stosowany przy ząbkowaniu, żeby złagodzić ból a nie jako środek prewencyjny, „na zapas”, bo nasz bobas może zacznie ząbkować (to nie żart, słyszałam takie opinie). Naprawdę polecam, zwłaszcza jeśli dzieci ciężko ten okres przechodzą.

Kiedy nasz maluszek zaczął ząbkować nagle dotarło do mnie, jak szybko rośnie. I jakoś tak żal mi się zrobiło, że za chwilę już będzie taki duży. Czasami chciałabym troszkę ten czas zatrzymać. Mój starszy żuczek, Starszy Brat, jak każe się teraz nazywać, już powoli dorośleje. Ale cieszę się jak głupia, gdy sam się tuli i przychodzi do mnie „czy mogę się przytulić?” Już nie pozwoli obsypywać się całusami, ale jeszcze je znosi, więc nie jest źle:)

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.