Pierwsze dni w przedszkolu- jak przygotować swoje dziecko? Stres przedszkolny i szkolny. Co zrobić, gdzy dziecko płacze?

Rok temu przeżywaliśmy rodzinnie pierwsze dni w przedszkolu oraz dni przygotowawcze. Nasze przedszkole organizowało właśnie takie dni. To nowoczesne przedszkole o świetnych pomysłach i ciekawej propozycji edukacyjnej. Niepubliczne przedszkole Liczmanek (więcej możecie przeczytać tutaj).

Chociaż na co dzień pracuję ze starszymi dziećmi w wieku szkolnym i mam do czynienia co roku ze stresem szkolnym pierwszych dni, to przedszkolne perypetie różnią się od tego i rodzice muszą poświecić o wiele więcej uwagi swoim dzieciom.

To co tutaj opisuje wynika z naszych doświadczeń ale także mądrych zaleceń specjalistów, opiekunek w naszym przedszkolu oraz materiałów, które czytałam. metody zastosowane na naszym szkrabie sprawdziły się i właśnie te, sprawdzone, działające opisuję.

Najgorszy moment dla dziecka to rozstanie z rodzicami. Jedne dzieci są bardziej otwarte i odważne a inne mniej.Jedne dzieci przyzwyczajają się w ciągu tygodnia a inne potrzebują miesiąca a nawet pół roku! Ważne, żeby się nie poddawać (wiem coś o tym). Nasz żuczek pierwsze tygodnie uwielbiał przedszkole a następnie stwierdził, że zostaje w domu z mamą! I codziennie był płacz.

Teraz słyszę: „Po co przyszłaś tak szybko?”

Kilka porad , które u nas się sprawdziły:

  • dokładnie opowiedz jak będzie wyglądał dzień przedszkolaka w nowym miejscu.
  •  Spytaj po całym dniu jak mu minął dzień, ale nie przepytuj go! Zamiast co dokładnie jadłeś, spytaj jak się bawił i w co.
  • ustal, ze przyjdziesz dokładnie o danej porze i dotrzymaj słowa np. będę zaraz po warzej drzemce i po obiadku.
  • Nie krzycz na dziecko, ono też się boi.
  • Nie użalaj się nad dzieckiem, bo pomyśli, że rzeczywiście z tym przedszkolem coś jest nie tak, że mamusia czy tatuś tak do końca nie są przekonani.
  • Obiecaj nagrodę, że jeśli nie będzie płakać to dostanie coś tam.- sposób, który działa na krótką metę. Próbowaliśmy, ale średnio pomogło.
  • Opowiedz jakie fajne elementy dnia czekają w przedszkolu na dziecko, jaka będzie to fajna zabawa.
  • Stwórz własny schemat wyjścia do przedszkola. Codziennie rano przed wyjściem pijemy kako, ubieramy się. Przed wejściem do sali czytamy w menu co będzie na śniadanko, obiadek. Pożegnanie to buziak.

Macie jeszcze  jakieś swoje pomysły, które sprawdziły się w przypadku Waszych dzieci?

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.