Dlaczego najlepsza jest bio żywność dla dzieci? Co to jest żywność ekologiczna? Co to jest żywność organiczna?

Organic, bio i eko to najczęściej spotykane określenia, które spotykamy na rożnych rodzajach zdrowej żywności. Ale uwaga! Samo sformułowanie „Zdrowa żywność” w naszym kraju nie jest znakiem zastrzeżonym i każdy może ją stosować! Tymczasem eko i bio są określone odpowiednimi przepisami i firmy produkujące taką żywność muszą posiadać specjalny certyfikat a ich produkty muszą posiadać charakterystyczny listek.

Co on oznacza? Producent zapewnia nas, że nie tylko nie zawierają konserwantów, ale zostały wyhodowane i wyprodukowane w sposób ekologiczny.

Ekologiczny, czyli jaki?
Ekologicznie czyli bez użycia sztucznych nawozów, przy zachowaniu zasad ekologicznej uprawy czy ekologicznego rolnictwa. Wydaje się, że to tylko kwestia braku nawozów sztucznych (używane są różne nawozy ekologiczne, w tym obornik i kompost) ale rolnictwo ekologiczne to przede wszystkim dbałość o środowisko czyli specjalne przepisy określające rodzaje upraw, sąsiadujące rośliny, odległość od roślin od siebie, odprowadzanie wody, pielenie itp.

Bio czyli eko

Wielu producentów podaje na opakowaniach słowo bio! Ale uwaga! Nie są to bio produkty, ponieważ musimy uważnie przeczytać co tak właściwie jest tam napisane. np. Produkt zawiera składniki z upraw ekologicznych albo „wszystkie składniki roślinne pochodzą z upraw ekologicznych”, ale uwaga, te pozostałe nie są z bio upraw. Produkt nie może już zawierać zielonego listka.
Oczywiście, że sklepy zdrowej żywności sprzedają zdrowe produkty bez znaczków bio. Są to dobre i zdrowe prodkukty, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.  Ale  znaczek ten powinien być szczególnie ważny, jeżeli Twoje dziecko ma alergie lub nietolerancję pokarmową. Tylko żywność z pewnego źródła może zapewnić bezpieczeństwo dla maluszka.
Bio czyli droższe?
Niestety przez droższą drogę produkcji produkty eko czy bio ( czasem pojawia się nazwa organic) kosztują więcej. Ale przecież możemy na swojej działce (zazdroszczę wszystkim, którzy ją mają) wyhodować własne, organiczne warzywa i owoce. Można też zakupić od sąsiada, sąsiadki, zaprzyjaźnionego rolnika z agroturystyki.
Gdzie kupujemy?
najczęściej w sklepie ze zdrową żywnością, przez strony internetowe zaufanych sklepów i producentów z wieloletnią tradycją ( nasz poznański producent to już 25 lat ekologicznej tradycji). O wielu produktach, które na stałe weszły do naszego menu rodzinnego, dowiedzieliśmy się z takiego sklepu. Np. tapioka, o której będzie osobny post:)

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.