Drugie życie naklejkowych książeczek- czyli ekologiczna kreatywność. czy trzylatek moze uzywać nożyczki!?

Chyba każdy 3 latek ma gdzieś na półkach pełno takich książeczek. Mój nie chce ich wyrzucać- czy inaczej pisząc oddawać na makulaturę. Ciężko mu się z nimi rozstać. ostatnio wpadliśmy razem na ciekawy pomysł. Można tak samo zrobić z innymi książeczkami i kolorowankami, czyli użyć je jako wycinanki. Kolorowanki użyliśmy w przypadku Dnia Babci i Dziadka ( zobacz tutaj). Wtedy pokolorowane najładniej rysunki wycięliśmy i wkleiliśmy do kartek- laurek od naszego szkraba. Tym razem po prostu się bawiliśmy a nasz maluch wybierał sobie co sam chce wycinać i wyklejać. Akurat tematycznie wybieraliśmy zabawki.
Czego nie zdążyliśmy pokolorować mogliśmy to zrobić teraz. Poza tym to szkrab wycina a to już jest największa zabawa i rzeczywiście, trzeba przyznać, trwa najdłużej. Oczywiście warto pamiętać o kilku zasadach:
1. Układamy nożyczki w ręku dziecka i jeżeli wycinamy po raz pierwszy trzymamy tę rączkę i tniemy „z dzieckiem” nie puszczając ani na chwilę.
2. Układamy obie rączki dziecka pokazując jak trzymać kartkę wolną ręką i dlaczego trzeba uważać- żeby nie obcinać sobie paluszków.
3. Najlepiej wybierać duże elementy, bądź te, które mają naszkicowane linie, według których można się kierować wycinając.
3. Nożyczki muszą być dopasowane do wielkości ręki dziecka. Niektóre nożyczki- zabezpieczają przed skaleczeniem, ale utrudniają wycinanie i  zniechęcają dzieci do zabawy. Warto wypróbować różne wersje. My używamy nożyczek dopasowanych do rączki dziecka. jedyne zabezpieczenie, to mała plastikowa pochewka, której używa się do chowania nożyczek.
4. Staramy się nie poprawiać po dziecku, chwalimy i doceniamy jego „dzieło” wycięte z kartki. To naprawdę wielki wyczyn dla niego!
5. Nigdy, ale to nigdy nie zostawiamy dziecka sam na sam z nożyczkami!!!!!!!


To fajna zabawa ale również ćwiczenie manualne. Dodatkowo dzieci mogą dobierać kształty na zasadzie tematycznej: zabawki, zwierzęta, coś o danym kolorze itp. A przy tym stare książeczki nagle stają się podwójnie atrakcyjne!

Kiedy po raz pierwszy użyliście nożyczek z Waszym dzieckiem?

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

3 Comments

  1. Wszystko zależy od dziecka. Czasami dzieci wybitnie uzdolnione- rozwinięte manualnie radzą sobie z nożyczkami w młodszym wieku a czasami dopiero gdy mają 4 lata. Nie ma gorszego lub lepszego wieku, po prostu każde dziecko jest inne. Warto jednak spróbować i pomóc w nauce:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.