Co to jest obciążenie glukozowe? – badanie w kierunku cukrzycy ciążowej.

Kolejny raz przyszło mi wykonać test obciążenia glukozą. Cóż, podobnie jak poprzednio nie zniosłam tego najlepiej. Ale co to dokładnie jest i po co się to robi?
 
Obciążenie glukozą
 
Test wykonuje się profilaktycznie między 24 a 28 tygodniem ciąży. Może wtedy nastąpić pewien stopień upośledzenia wchłaniania glukozy spowodowany wydzielaniem hormonów w ciąży.  Lekarz przepisuje lub po prostu prosi, aby kupić w aptece glukozę 75g. Następnie wypisuje skierowanie na badanie. Glukozę można kupić wszędzie bez recepty.
 
Badanie obciążenia glukozą
 
Musimy przygotować się, aby do laboratorium przyjść rano. Badanie jest robione na czczo, nie wolno przed ani w trakcie nic jeść i pić. Całe badanie trwa 2 godziny! Pani w laboratorium oddajemy swoją glukozę, to ona ją przygotowuje. Można sobie wycisnąć dla smaku połowę cytryny. Nie wpłynie na wynik a pozwoli to szybciej wypić. Najpierw pielęgniarka pobiera nam krew z palca. Mierzy poziom glukozy na czczo a następnie pobiera krew z żyły. Dostajemy kubeczek glukozy do wypicia, Powinien zostać wypity w ciągu 5 minut- do dna! Wiem, ze niektórym ciężko wypić coś tak słodkiego, mnie akurat szło to dosyć szybko:) Chociaż to. Po 1 godzinie znowu pobierana jest krew z żyły. Następnie po 2 godzinach i można iść do domku, coś zjeść!
 
W czasie badania nie powinno się chodzić, lepiej posiedzieć. Przy każdym negatywnym objawie, należy zawiadomić pielęgniarkę. Pocieszeniem pewnie jest fakt, ze większość kobiet jakieś 70 % odczuwa mdłości i dyskomfort ale wszystko jest dobrze. ja należę niestety do tych 30% mniejszości. Podczas pierwszej ciąży trzymali mnie przy oknie, bo prawie zemdlałam a teraz nie dokończyłam próby bo po 1,5 godzinie wszystko zwymiotowałam :/ Panie były przyzwyczajone do tego typu reakcji i mówiły, że przy próbie glukozowej zawsze tak mają wesoło.
 
Prawidłowy wynik i zły wynik
 
Prawidłowy wynik powinien o podaniu glukozy nie przekroczyć 120- 140 ( 120 przekroczony oznacza nieprawidłowy a 140 już cukrzycę). Wyniki są inne dla kobiet w ciąży a inne dla zdrowych ludzi. U mnie było 196 wiec nie mam co tu kombinować:) I nie ma co ukrywać, po raz drugi, ponieważ za pierwszym razem także miałam taki wynik, trafiłam ze skierowaniem do szpitala.
Opaska przydzielona i ruszamy na oddział
 
W drodze na oddział
 
 
 
Badania szpitalne w kierunku cukrzycy ciążowej
 
W szpitalu im. Raszei w Poznaniu już po raz kolejny trafiłam na oddział Patologii Ciąży. Wiedziałam co mnie czeka po ostatnim razie, wiec nie było to dla mnie czymś „traumatycznym”. Tak naprawdę to wszystko trwa bardzo krótko. Poprzednio spędziłam tam 3 noce, tym razem już tylko jedną, więc super. Badania ograniczają się do podchodzenia przez pierwszą dobę do stanowiska pielęgniarek na wyznaczone godziny ( co około 2). Panie mierzą glukometrem poziom cukru we krwi. Przez ten czas można jeść i pić normalnie ( tzn. także jedzenie z domu a nie tylko szpitalne:/). 

 

Moje własne zapiski wyników badań w szpitalu

 

Szpitalne jedzenie…..

 

Osobiście nie lubię nakłuwania opuszków palców, bo tak to się robi, bo mi zaraz puchną i sinieją. Wyglądam jak rzekotka drzewna. I mnie to bardziej boli niż pobieranie z żyły. Ostatnie pobranie jest gdzieś koło 24.00. Po nocy koło 6 rano jest ostatni paluszek nakłuty. Nic nie wolno jeść i pić. Około siódmej zaczyna się kolejna próba glukozowa. Czyli krew pobrana z żyły, wypicie glukozy ( można cytrynkę:)). Po godzinie nakłucie, po 2 kolejne i dopiero można jeść. Podczas badania nie można chodzić, należy leżeć. Potem można już jeść:) Wyniki lekarz dostaje koło południa.
 
Wyniki badań szpitalnych
Jeżeli nie przekroczyłyśmy 120 jesteśmy wolne! Możemy iść do domu! Mnie się udało tak po raz drugi! Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Ale przyznam, że byłam przygotowana też na drugą wersję, czyli, ze jednak mam cukrzycę ciążową. 
 
Cukrzyca ciążowa
Dla pocieszenia już na wstępie zaznaczam, ze u większości, i to znacznej, kobiet mija ona wraz z urodzeniem dziecka! Cukrzyca i co dalej. Przede wszystkim lekarz określa jaki to rodzaj cukrzycy. Najczęściej chodzi o utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi, wyeliminowanie produktów, które za szybko podnoszą ten poziom. jemy zdrowo i racjonalnie. Ograniczamy słodycze i owoce. Otrzymujemy w szpitalu „wypożyczony” glukometr i codziennie mierzymy poziom cukru dostosowując jedzenie do potrzeb tego co zobaczymy. W skrajnych przypadkach po dłuższej konsultacji lekarskiej i diabetologicznej (na Raszei w tym samym szpitalu jest oddział diabetologii) możemy otrzymać leki insulinowe oraz pompę insulinową, aby w razie zbyt wysokiej glukozy podać sobie lek.
 
Nie chcę się rozpisywać na ten temat, ponieważ każdy przypadek jest inny i musi być konsultowany z lekarzem. Podam bardzo przydatny blog mamy z cukrzycą ciążową. jest wspaniały! Sama korzystam z niego, znajdziecie tu wiele porad i przepisów na jedzonko w czasie ciąży. Takich mam w sieci jest więcej, dzielnie sobie radzą i pokazują jak ogarnąć tę nową sytuację  www.slodziutkamama.blogspot.com
 
Jak Wy przeżyłyście obciążenie glukozowe?
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

1 Comment

  1. Patrze, że jesteśmy na tym samym etapie 🙂 ja dzisiaj dostałam telefon ze w jednej z probowek wytworzył się skrzep i caly test to powtórzenia :/ ehh nie wiem jak to przeżyje… Ostatnio miałam całkiem ciekawe objawy jak juz dotarłam do domu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.