Dbamy o odporność- wyciskamy sok pomarańczowy

To jest to co sama uwielbiam! Po prostu nie mogę się powstrzymać, żeby nie wypić świeżego, wyciśniętego  soku z pomarańczy. Wiem, ze nie każdy to lubi ale ja po prostu MUSZĘ. Ostatnio mój szkrab wkręcił się w wyciskanie soku i jego picie! Oczywiście, jego porcję rozcieńczam wodą! Wyciskanie soku przez dziecko ma kilka plusów- sam chętnie sięgnie po ten soczek, ćwiczy swoje małe rączki czyli zdolności manualne i jeszcze jedno- jest tym zajęty i można w kuchni zrobić coś innego.

Co zawiera świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy?

Przede wszystkim nie jest rozcieńczony wodą!  Nie zawiera konserwantów ani dodatkowego cukru. Nie oznacza to, ze nie zawiera cukru! To nie ten owoc czy warzywo! Tutaj słodkości     ( fruktozy) jest pod dostatkiem. Jeżeli ktoś ma problemy z cukrem, odchudza się powinien sprawę świeżego soku z pomarańczy przemyśleć. Sok zawiera cząstki, czyli naturalny błonnik a poza tym witaminy, przede wszystkim C, betakaroten, bioflawonoidy. Składniki czynnie sprzyjające spowalnianiu się starzenia skóry i uwalnianiu wolnych rodników występują w substancjach które obecne są tylko w świeżych sokach, czyli zaraz po wyciśnięciu! Często ich trwałość sięga zaledwie 30 minut!

Szkolenie kubków smakowych.

Może to wydawać się dziwne, ale sami szkolimy swoje kubki smakowe przyzwyczajając je do różnych produktów. Okazuje się, że przyzwyczajając dziecko do soków z kartonu, niszczymy jego zdolność do polubienia naturalnych produktów. Nie oznacza to, że wypicie soczku z kartonika na zawsze przekreśli jego chęć do picia naturalnych soków. Ale warto postawić na naturalne smaki a następnie , w ostateczności ( przeważnie z braku czasu) zwrócić się po te przetworzone.
Uwaga z cytrusami!

Niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na cytrusy, które mogą wywołać u nich reakcję alergiczną! Dlatego jeżeli Wasz szkrab zjadając owoc miał już takie objawy nie myślcie, że pijać sok (skondensowaną wersję) nagle zareaguje inaczej. Poza tym trzeba taki świeży soczek rozcieńczyć wodą- jest zbyt skondensowany, chociaż przyznam, że mojemu dziecku to wcale nie przeszkadzało wypić mojej szklaneczki soku, kiedy nie patrzyłam!:)

Lubicie soki owocowe? macie jakieś ciekawe kompozycje? Które z nich najbardziej lubi Wasze dziecko?

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.