The first 7 years Kay Kuzma

Kay Kuzma napisała wiele książek. Tak, tak, przyznaję, nie od razu wiedziałam, że jest to kobieta. Takie małe misunderstanding. W Polsce najbardziej znane są jej książki dotyczące związków: Gdy myślisz poważnie o miłości, Łatwe posłuszeństwo, Napełnij swój kielich miłości.  

 Pisarka, wykładowca i doradca rodzin. Niezwykłe książki  naprawdę polecam. Szkoda, że tak mało jest przetłumaczonych na język polski. Pożyczona „The First 7 Years” to niezwykły podręcznik dla rodziców! Zawiera wiele porad i ciekawych wskazówek dla rodziców. Bardziej przypomina jednak studium dla wewnętrznego, duchowego rozwoju rodzica niż instrukcje” jak wychowywać” To raczej budowanie siły wewnętrznej rodziny, nastawienie na zrozumienie, akceptację, budowanie wartości własnej i dziecka, szacunku wobec rodziców, rodziny i innych ludzi! Jak wychowywać z silnymi zasadami i delikatnym dotykiem  jak zachować równowagę między dyscypliną i wychowaniem a miłością i delikatnością? Wszystko to opiera się na zdrowych, chrześcijańskich zasadach!
Każdy pedagog i teraz już pewnie większość rodziców wie, ze pierwsze 7 lat życia dziecka to najważniejszy okres rozwoju. Od momentu niemowlęcia- kiedy z”prędkością światła” rozwija się jego mózg, przez cały ten okres to nie tylko czas uczenia się świata ale uczenia się życia  Zasady i odczucia jakie wpoimy wtedy dziecku, będą rzutować na całe jego życie. Poczucie własnej wartości, szacunek i otwartość  na innych ludzi zależy nie tylko od temperamentu dziecka ale od naszego przykładu i sposobu wychowania.  „The first 7 years” to podręcznik do nauki nie dla dzieci ale dla rodziców! To w jaki sposób znaleźć w sobie siłę, radość chęć i jak zrozumieć, co jest najważniejsze! Odpowiedzialne i przede wszystkim ROZUMNE rodzicielstwo to często rzadkość.

Zdaję sobie sprawę z tego, ze wielu rodziców zwyczajnie daje sobie na luz. Nie mają ani chęci ani siły. A wychowanie to nie hodowanie dziecka: karmienie, ubieranie i traktowanie jak kolejne zwierzątko w domu! Tutaj ocieramy się o bezstresowe wychowanie. Wychowanie to interakcja, to wspólne przechodzenie przez te lata i przede wszystkim ciężka praca ojca i matki. Ale nie jest to praca straszna  jest to wysiłek pełen radości i pięknych chwil, a na dodatek coś, co będzie procentować później.

Kiedy myślę o tym będąc na etapie 8 miesiąca u mojego brzdąca, trochę przeraża mnie perspektywa 7 lat takiego konsekwentnego skupiania się na wskazówkach Kay Kuzmy! Szczęście książka odpowiadania także na takie wątpliwości i podkreśla wiele, kwestii zupełnie naturalnych a przez niektórych rodziców już zapomnianych. 
Książka jest w języku angielskim. Można ja ściągnąć w formie pdf tutaj ! Tylko tyle znalazłam. Książka jest na tyle ciekawa, że postanowiłam niektóre fragmenty zamieścić na moim blogu- po polsku! 

Znacie te autorkę?
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.