Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?- domowe sposoby!

Co to są właściwie rozstępy? To pękniecie w skórze dokładnie w tkance łącznej), które pozostawiają ślad w postaci blizn. Poczałkowo czerwonych a potem zmieniających się w białe. Najprościej mówiąc, nie wchodząc w medyczne szczegóły. Jeżeli skóra nie jest wystarczająco elastyczna mechaniczne rozciąganie skóry może spowodować takie oto pęknięcia. nie są one szkodliwe dla zdrowia ale nikt nie chce być pokryty bliznami. Najczęściej powstają podczas gwałtownego rozciągania skóry:
  • z powodu ciąży
  • nagłego przybierania na wadze
  • urazów
Można im zapobiegać. Ja skupię się na tym, co można robić w trakcie ciąży, bowiem wiele kuracji jest zakazanych w tym okresie. To dziwne, ale większość kobiet przyznaje, że powodem ich rozstępów było i jest- lenistwo! Rzadko są to predyspozycje genetyczne i mimo wszelkich wysiłków powstają blizny. Najczęściej jest to brak pielęgnacji i chęci do poświecenia tych kilku minut na odpowiednie  przygotowanie skóry. 

Co można zrobić?

Ja zastosowałam kilka metod. Połączyłam tradycje rodzinne z nowoczesną technologią. 

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni dla siebie balsam, a jest ich całe mnóstwo. Wszystko zależy od stanu naszej skóry, wieku itd. Niektórym wystarczy oliwka dla dzieci czy zwykły balsam, innym potrzeba specjalistycznej pielęgnacji- bardziej intensywnej, tak jak MI!Zacząć jak najwcześniej. Ja zaczęłam już w 3 miesiącu, kiedy pojawił się brzuszek.

Szczotkować!
Wiem, że brzmi to dziwnie ale sprawdza się rewelacyjnie. Potrzebna jest mała szczoteczka z naturalnym, miękkim włosiem. Można takie kupić w każdej drogerii. Ja swoją dostałam od teściowej- taka przejściowa, dla każdej kobiety w rodzinie, która jest w ciąży. Co szczotkować? A raczej masować okrężnymi ruchami? Wszystkie partie zagrożone. Na początku piersi i powiększający się brzuszek, potem doszły uda i pośladki. Taki masaż wykonywałam każdego ranka i zaraz po wieczornej kąpieli. Na lekko zaczerwienioną skórę ( masażem ją pobudzamy) nakładamy wybrany balsam! Czasami nakładając oliwkę. Do mycia warto zastosować delikatne żele- bez silnych detergentów. Nie tylko pomogą w pielęgnacji ale zapobiegniemy swędzeniu skóry i wysuszaniu!

Kiedy pojawi się swędzenie- przy szybkim rozciąganiu skóry na brzuchu- częściej smarować brzuszek, nawet 3 razy dziennie! Rzecz jasna jak raz zapomnimy, to nagle nie pojawią się rozstępy ale trzeba być systematycznym. Mnie się to udało, całe 9 miesięcy!

Lepiej zapobiegać niż potem chować przez resztę życia szpecące rozstępy. 
A jakie są Wasze sposoby?
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

4 Comments

  1. Witam,

    Mi tam nic w ciąży nie pomogło aby uniknąć rozstępów. Smarowałam oliwkami, kremami i balsamami specjialnymi do tego celu, szczotkowałam również i co i nic nie pomogło. Teraz mam rozstępy szerokosci palca od piersi aż po same pachwiny.

  2. Ja robiłam co się dało a i tak się pojawiły. Jak mają wyjść to wyjdą, obojętnie jak się będzie im zapobiegać. Znam dziewczynę co nic kompletnie nie używała przeciw rozstępom, w ogóle się mało smarowała bo nie mogła dotykać brzuszka ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem i ani rozstępa nie ma

  3. Zazdroszczę, każdemu, kto ma genetyczne uwarunkowanie do elastycznej skóry- tak jak zazdroszczę genetycznych uwarunkowań do szybkich porodów! ja zapobiegałam i jakoś się udało! Ale jak widać, u niektórych to nie działa- uwarunkowania dziedziczne. Podobno wtedy można zażywać też specjalne preparaty. Ale to zależy od osoby!

  4. Naprawdę współczuję! Może warto wybrać się do specjalisty i zobaczyć co można z tym zrobić? moja koleżanka bez większych problemów usunęła większość zmian u specjalisty medycyny estetycznej bez większych wydatków! Nie zawsze uda się zapobiegać- jak pisałam, uwarunkowania i predyspozycje organizmu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.