Macierzyński wszedł na wakacje? Dłuższy macierzyński dla nauczycieli! Jak to wygląda w praktyce?

Dzisiaj podstawowy urlop macierzyński wynosi 20 tygodni z możliwością wydłużenia go ( po odpowiednim podaniu) o cztery tygodnie (pracodawca nie może odmówić takiej prośbie, ale to my decydujemy, czy ją chcemy!). 
http://www.pifhprofit.com.pl/?id_akt=49&status=3

Jeżeli chodzi o urlop wydłużony! Uwaga, sprawa dotyczy osób o pełnym etacie i zatrudnionych na czas nieokreślony lub dłużej niż na rok! Tak naprawdę wydłużenie jest dla każdego, komu L-4 „wejdzie” na urlop wypoczynkowy. Nauczyciele są w tej lepszej lub gorszej sytuacji, że urlop mają narzucony z góry. L-4 ciążowe zaczęło się przez ferie zimowe (pracowałam do połowy ciąży, ale później mój stan zdrowia na to nie pozwolił) a macierzyński „wszedł na urlop wypoczynkowy, czyli wakacje. Dzięki temu, po całym okresie macierzyńskiego ( złożyłam dokumenty o dłuższy macierzyński!) złożyłam podanie o chęć wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Dzięki temu macierzyński wydłużył się o całe 56 dni. są to dwa różne urlopy. Jeden to macierzyński a drugi zaległy wypoczynkowy. Ale w ogólnym ujęciu wychodzi, że z dzieckiem możemy w domu zostać dłużej:)

„zgodnie z art 64 ust 5 KN należy się urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia przy czym część miesiąca zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 154 par. 2 KP) a niepełny dzień urlopu zaokrągla się do pełnego dnia ( art. 155 par 1 KP)” 
„Nie ma znaczenia, czy choroba miała miejsce w czasie wakacji, ferii zimowych, czy w czasie urlopu uzupełniającego. Nauczyciel niezdolny do pracy wskutek choroby nie może korzystać w tym czasie z urlopu wypoczynkowego, a więc niewykorzystaną z tego powodu część urlopu należy mu udzielić w późniejszym terminie”.
art. 66 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.

Nie wiem jak to wygląda w waszej szkole, ale u nas wszystkiego trzeba bardzo pilnować. Każde podanie musi być złożone w odpowiednim czasie. Macierzyńskie ok, mąż standardowo dowozi:) Następnie już wcześniej napisane podanie o wydłużenie macierzyńskiego, później o wykorzystanie urlopu zaległego.  Najlepiej na miesiąc wcześniej wszystko składać.

Jeżeli odbywasz staż, musisz dokładnie policzyć dni wolne. Sumując ciągłość Twojej nieobecności w szkole (jeżeli chodzi o nauczyciela kontraktowego starającego się o mianowanego) nie może ona wynosić więcej niż 12 miesięcy  Czyli cała ciąża, macierzyński i wydłużenia  nie mogą się zsumować więcej niż 12 miesięcy  Ale uwaga! Nie wlicza się do tego zaległy urlop wypoczynkowy! oficjalnie jesteś już w pracy!:)


Podsumowując:

  • L-4 na feriach, plus L-4 lub macierzyński na wakacjach skutkuje możliwością wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego- 56 dni!
  • Na wszystkie urlopy należy składać wcześniej podanie do Dyrektora szkoły
  • Ilość dni określa stosunek zatrudnienia, czy jest pełny etat, ilość godzin i czas zatrudnienia
  • Pilnuj, czy ogólna liczba nie przerwie ci stażu. Nikt za Ciebie tego nie przypilnuje!

Aktualnie szperam w sprawie urlopu wychowawczego! Macie może jakieś namiary na ustawy i ciekawe strony? 

Informacje używane w artykule: Interia, Wirtualna Polska i kilka forów)

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

3 Comments

  1. Widzę, że nasze maluszki są w bardzo podobnym wieku:) Również szukam informacji odnośnie wychowawczego. Myślę o drugiej ciąży i zastanawiam się, czy jak urodzę w czasie urlopu wychowawczego to od razu przechodzę na drugi macierzyński? Może coś wiesz na ten temat:) Pozdrawiam!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.