Słuchanie Mozarta w Ciąży- czyli muzyczne wychowanie dziecka

Istnieje przekonanie- nie wiem czy jest to udowodnione naukowo czy nie- że słuchając muzyki klasycznej w ciąży wyrabiamy gusta naszego maluszka i pomagamy mu w rozwoju. Biorąc pod uwagę rodzinne zamiłowanie do muzyki ( ja byłam w muzycznej ale nie wytrzymałam, mąż ukończył muzyczną, wujkowie i ciocie śpiewają i grają teściowa uczy w szkole muzycznej) postanowiłam słuchać Mozarta- nie mogłam tego wytrzymać. Nie, żebym była zwolenniczką jakiejś ostrej muzyki, rocka czy metalu ale trafiłam na najgorszy zestaw utworów przy których nawet na czytaniu nie mogłam się skupić. O wiele bardziej wolałam słuchać spokojnej muzyki gospel muzyki filmowej czy Carmen Bizeta. Nie mam pojęcia, czy to później wpłynie na rozwój muzyczny maluszka ale pewnie większą rolę odegra to, czego będzie słuchał w dzieciństwie niż to, czego słuchał będąc w brzuchu mamy. Pamiętam tylko, że gdy maluszek usłyszał skrzypce nieruchomiał w moim brzuszku! Czy to coś oznacza? Nie wiem, ale rodzina ma nadzieję , że skrzypkiem nie będzie- nikt nie chce słuchać ćwiczeń małego wirtuoza- pianino jeszcze da się znieść! Ale skrzypienie skrzypiec? Hmmm
Prawda jest taka, że wszystko okaże się za kilka lat- maluszek sam dokona wyboru. My będziemy tylko starali się robić co w naszej mocy, aby go wspierać. Za kilka lat napiszę może, czy to rzeczywiście miało jakiś wpływ. Jedno jest pewne, mój synek kocha śpiew i muzykę, ciekawi go i absorbuje:) A przecież muzyka jest dookoła nas, to nie tylko mp3 ale także szum liści i padający deszcz, stukanie dzięcioła czy dźwięki grzechotki. Dźwięki nas otaczają, wystarczy dostrzec ich piękno.
P.S. Na zdjęciu dłonie mojej kochanej i utalentowanej siostry.
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.