Witaminy w ciąży

To długi temat. Są różne zdanie na temat zażywania preparatów dla kobiet w ciąży. Ja osobiście takie połykałam, oczywiście w dawce zalecanej. Prawdą jest, ze dziecku nie zabraknie składników odżywczych, nawet jeśli nie będziemy brały suplementów. Zwyczajnie- jeśli nie dostarczymy danego składnika, witaminy itp lub go zabraknie, nasze maleństwo wyssie go z naszej krwi, kości, zębów. Nie dosłownie rzecz jasna, ale nasze zapotrzebowanie jako organizmu zejdzie na drugi plan a na pierwszym stanie rozwijający się w naszym łonie dzidziuś. Maleństwo będzie rozwijało się prawidłowo, nam natomiast grozi anemia. Następnie po dłuższym czasie nawet maleństwo może mieć niedobory- zwłaszcza, jeżeli chodzi o żelazo. 
 
Ja, praktycznie co dwa miesiące zmieniałam witaminy. Wypróbowywałam różne. A to dlatego, że czasem dostałam jedne w promocji a czasem inne. Innym razem dostałam jakieś od swojego lekarza. W większości nie różnią się zasadniczo skaldem i proporcjami. Czasami jednak nie zawierają DHA, a to istotne zwłaszcza dla kobiet ( takich jak ja), które za rybami w ilości mnogiej nie przepadają.
 
Przy suplementach dla kobiet w ciąży i karmiących piersią należy zwrócić uwagę na zawartość DHA. czasami jest to drugi pojemniczek, należy wtedy łykać obie kapsułki. Ważne także jest, aby nie łykać już kwasy foliowego, suplement zawiera odpowiednią ilość. Dodatkowo, co jest bardzo istotne- należy przeczytać ulotkę! Większość witaminowych preparatów należy spożywać dopiero od 13 tygodnia ciąży! Warto w tej sprawie spytać lekarza na comiesięcznej wizycie. Dodatkowo, jeżeli lekarz zaleci stosowanie preparatu z żelazem, to nie wolno odstawiać witamin i odwrotnie, nie rezygnować z żelaza, jeśli w składzie suplementu jest żelazo. Należy stosować i żelazo i witaminy. 
 
Oprócz tu widocznych stosowałam również: Femibion, Prenatal DHA, Pharmaton. Ten ostatni wydał mi się najlepszy ale również najdroższy! Na drugim miejscu Pregna Plus, który mam do dzisiaj i polecam!
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.