Seks w ciąży!

Chociaż istnieją znaczne różnice pomiędzy kobietami to seks nie jest zabroniony w trakcie ciąży (chyba, że lekarz wyraźnie go zakazał ze względu na zagrożenie poronienia lub nie donoszenia ciąży). Na początku ciąży pojawia się spadek libido u kobiet spowodowany złym samopoczuciem (wymioty, nudności, zmęczenie). U kobiet nie mających tych dolegliwości popęd płciowy utrzymuje się na tym samym poziomie.  Część kobiet, lecz jest to mniejszość, spostrzega wzmożenie potrzeb seksualnych z tego powodu, ze zmiany hormonalne powodują przekrwienie i nadwrażliwość sromu, lub dlatego, ze zwiększona wrażliwość piersi jest źródłem przyjemnych doznań.
 
Zainteresowanie współżyciem rośnie zazwyczaj w drugim trymestrze, gdy oboje z partnerów przyzwyczają się już fizycznie i psychicznie do nowej sytuacji. W miarę zbliżania się porodu znowu może nastąpić zmiana.
Każda para inaczej podchodzi do problemu współżycia w czasie ciąży. Zależy od indywidualnych decyzji, poglądów oraz postanowień. Najważniejsza jest szczera rozmowa na ten temat.
Kilka mitów:
  • Seks w ciąży powoduje poronienie! Absolutnie nie jest to prawda. Jeżeli płód nie jest zagrożony, ciąża nie jest na potrzymaniu lub nie ma żadnego odchylenia od normy nie ma żadnych wskazań dlaczego kochający się, przyszli rodzice powinni ograniczyć współżycie. Najważniejsza rzecz, którą powtarza lekarz, wszystko zależy od tego jak czuje się przyszła mama!!!
  • Obawa przed urażeniem płodu! W normalnej ciąży płód jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego i macicy a macica jest szczelnie oddzielona od środowiska zewnętrznego przez warstwę śluzu znajdującego się u szyjki macicy.
  • Płód „widzi co się dzieje”. Choć płód może odczuwać z przyjemnością delikatne kołyszące skurcze macicy wywołane podczas orgazmu z pewnością „niczego nie widzi” ani „nie wie co się dzieje”. Reakcja płodu to wynik procesów hormonalnych i zmian napięcia macicy.

 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.