Hemoroidy w ciąży

 

 
To chyba najczęstszy i jeden z najbardziej nieprzyjemnych elementów ubocznych ciąży. Żylaki okołoodbytnicze, hemoroidy powodują swędzenie, ból, krwawienia. Może to być związane z pojawiającymi się zaparciami ale niekoniecznie. Nie ma wyboru. Koniecznie trzeba się poradzić lekarza jeżeli chodzi o czopki i maści. Leki te wpływają na wnikanie substancji czynnych do żył, dlatego nie można kupować i stosować ich na własną rękę w czasie ciąży, UWAGA! nawet jeżeli przed ciążą je stosowałaś!
 

 

Jest jednak kilka zasad, które wspomagają ich zaleczenie!
Unikaj zaparć!
Jedz produkty z dużą ilością błonnika. Nie używaj środków przeczyszczających. To może zaszkodzić Tobie i dziecku! 
 
Najlepiej kupić czopki glicerynowe- kosztują 4 złote w aptece. Ułatwiają życie! Mnie osobiście bardzo! Zwłaszcza jak pojawiają się bolesne, zewnętrzne hemoroidy w ostatnim miesiącu i zaraz po porodzie chyba u każdej rodzącej kobiety!
Unikaj dodatkowego nacisku na żyły odbytnicy!
Śpij na boku, nie na plecach oraz unikaj długiego stania i siedzenia. Nie naprężaj się przy oddawaniu stolca a także nie korzystaj zbyt długo z toalety. Kładź sie kilka razy dziennie, jeśli to możliwe na lewym boku.  Oglądaj telewizję, rozmawiaj, czytaj książki w takiej właśnie pozycji.
Wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla!
Dbaj o higienę! Używaj po każdym pobycie w łazience chusteczki nawilżające o neutralnym pH, najlepiej te dla dzieciaczków.
 
 
ostatnio trymestrze ciąży można miejscowo stosować procto glyvenol! Zarówno czopki jak i maść posiadają lidokainę, która znieczula miejscowo! Maść zawiera cieniutką rurkę, która ułatwia aplikację wewnątrz i ładnie rozprowadza maść. Najlepiej stosować po wstaniu z rana i na noc.
Lód
Kolejny, ułatwiający życie, sposób na hemoroidy to okłady z lodu. najlepiej owinąć w woreczek foliowy i przykładać w bolące miejsca. Lód łagodzi ból i zmniejsza obrzęk!
 
Sposób chirurga- to był dla mnie szok, kiedy lekarz po raz pierwszy kazał mi w domu po porodzie przeprowadzać taki zabieg z maścią z lidokainą. W skrócie, należy nałożyć gumową rękawiczkę i posmarować zewnętrzne hemoroidy a następnie wepchnąć je do środka. Dzięki temu, że hemoroidy znajdą się w środku, krew swobodnie odpływa a pęcherzowate zmiany zmniejszają się a hemoroid powoli zanika! 
Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.