Źródła popularności imion w Polsce

Często dane imię ma konkretne znaczenie, dlatego, że lubimy daną osobę bądź nie. Wpływa mają również celebry ci stający się idolami i wzorami. Czasami do tego stopnia, że dzieci otrzymują imiona po ukochanej aktorce czy piosenkarce mamy.


            Te źródła są coraz bardziej aktywne. Zwłaszcza świat rozrywki i mediów wpływa na nadawanie imion dzieciom. Kiedy w Stanach Zjednoczonych można dziecku nadać dowolne imię np. „Kwitnąca Gałązka Jabłoni”, my jako Polacy wciąż jesteśmy a może całe szczęście, że jesteśmy, dość konserwatywni. Już teraz życie w zmodernizowanym świecie, globalnej wiosce, do której należymy przynosi pewne utrudnienia. Zwłaszcza, kiedy dziecko urodziło się za granicami naszego kraju. Do takich dziwnych przypadków należy imię Nikola. Na przykład we Francji Nikola jest imieniem męskim, a Nikol żeńskim, ale w Polsce jest odwrotnie.
            Istnieje również teoria, że rodzice niższych warstw społecznych, biedniejsi czy nawet tzw. Rodziny patologiczne częściej nadają nowo narodzonym dzieciom imiona dziwne lub wyszukane. Do takich imion należą Beatrycze, Jessica, Eryk. Imię ma podnieść status społeczny bądź go zrekompensować.
Z popularności imion korzystają także twórcy seriali. W rankingu najpopularniejszych imion żeńskich wygrywają Julia i Maja. Nic dziwnego, że właśnie tak nazywały się ostatnie seriale stacji TVN: „Majka” i „ Julia”.
            Popularność imion zależy od różnych, zmiennych czynników.  Czasami jest to moda ale w przypadku Polaków, źródłem popularności imion są nasze własne, indywidualne odczucia i skojarzenia. Częściej bowiem ojcowie i matki mówią:  „Znajomi mieli taką śliczną, małą dziewczynkę Julię” i właśnie takie imię nadają swemu dziecku, niż śledzą znaczenia imion. Na pewno zapleczem i bazą imion jest powszechny dostęp do informacji, telewizja i Internet. Jednak w odróżnieniu do Stanów Zjednoczonych, Polacy słusznie wprowadzili ograniczenia w nadawaniu imion. 

Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.