Najpopularniejsze imiona w Polsce

Najpopularniejszymi imionami ostatnich lat wcale nie są imiona dziwne. W roku 2010 do najpopularniejszych imion dziewczęcych należały kolejno: Julia, Maja , Zuzanna, Lena, Wiktoria, Amelia, Oliwia, Aleksandra, Natalia, Zofia. Nie są to wydziwiania ani kalki z języków obcych. Co ciekawe w poprzednich latach także należały do popularnych. Zmieniała się zaledwie czołówka. Jeżeli chodzi o męskie imiona najpopularniejsze okazały się kolejno: Jakub, Szymon, Kacper, Filip, Michał, Mateusz, Bartosz, Wojciech, Adam, Wiktor. Największym zaskoczeniem jest imię Jakub, które na pierwszym miejscu znajduje się od 2000 roku!


Co oznaczają najpopularniejsze imiona w Polsce? Imię Julia Pochodzi z Rzymu, stało się popularne od czasów Juliusza Cezara. Protoplastą rzymskiego rodu Juliuszów miał być Julus, syn legendarnego Eneasza. Jako żeńska forma imienia Juliusz oznacza: promienista, młoda. Chociaż dzisiaj bardziej kojarzy się z główną bohaterką sztuki „Romeo i Julia” Williama Szekspira. W Polsce imię popularne dopiero od XVIII wieku.
Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el(niech Bóg ochrania). Imię to nadano drugiemu z bliźniaków Izaaka i Rebeki, który wg Biblii urodził się trzymając brata Ezawa za piętę. W Polsce popularne już od XII wieku. Nic dziwnego, ze imię to utrwaliło się nawet w przysłowiach np. „Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie”.
Wraca także moda na imiona stare, dawne. Coraz popularniejsze stają się: Janina, Marianna, Mariola, Stanisław, Jędrzej. Rodzice, zwłaszcza wykształceni wracają do korzeni.


Mama wielu pasji, zawsze zajęta jakimiś nowymi pomysłami i projektami. Uwielbiam odkrywanie świata z moimi dziećmi, naukę poprzez zabawę, kreatywne niespodzianki i wspólne gotowanie. Blog to miejsce, w którym dzielę się własnymi doświadczeniami i wiedzą! Zapraszam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.